TEMMUZ ZAMMI!

Yaklaşık 2 milyon 250 bin EYT’li emekli olmak için başvurularına devam ederken maaşlarına da çok kısa bir süre içinde zam alacaklar. Bu oranın yüzde 30’ları bulabileceği konuşuluyor

TEMMUZ ZAMMI!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın yasanın çıkmasının ardından emeklilik başvuruları son hızıyla sürüyor. 600 bini aşkın kişi emekli olmak için başvururken bu sayının 2 milyon 250 bine kadar çıkması bekleniyor.

TEMMUZ ZAMMI!

BEKLENTİNİN ALTINDA MAAŞLAR
Henüz maaşlarının ne kadar olacağını bilmeyen EYT’liler SGK’nın sitesindeki emekli maaşı hesaplama robotuyla tahmini maaşlarını hesapladıklarında genelde beklediklerinden daha düşük rakamlarla karşılaşmışlardı.

TEMMUZDA ZAM GELECEK
Öte yandan Temmuz ayı da yaklaşıyor. Enflasyon farkına göre temmuz ayında emekli maaşlarına zam gelecek ve EYT’liler de bu zamdan faydalanacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun bu konuyla ilgili bir tweet atarak emekli olan EYT’lilere temmuz ayında güzel bir zam gelebileceğini sosyal medyadan yazdı.

ORTALAMA YÜZDE 30 ORANINDA
Bir tweet atan Özgür Erdursun, “Gündem çok yoğun ancak küçük bir bilgi vereyim. TÜİK Ocak ayı enflasyonunu yüzde 6.65, şubat ayı enflasyonunu da yüzde 3,15 olarak açıkladı. Bu durumda enflasyon bu oranlarda devam ederse 1 Temmuz’da memura, emekliye ve emekli olan EYT’lilere ortalama yüzde 30 zam yani enflasyon farkı verilebilir” diye yazdı.

Öte yandan memurlar, emekliler ve EYT’liler enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmaya devam ettiğine dikkat çekerek temmuz ayına kalmadan memur, memur emeklisi ve emeklilere bir zam daha yapılacağı umudunu taşıyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.