TÜRKİYE KAZANIR!..’

Samsun Operatörler Şoförler Hafriyatçılar Tırcılar Başkanı Mustafa Güngör, “Gözünü açıyorsun zam, kapıyorsun zam. Giderler ikiye, üçe katlandı ama hala 3 yıl önceki nakliye fiyatlarıyla çalışıyoruz” dedi

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar şoförleri isyan ettiriyor. Samsun Operatörler Şoförler Hafriyatçılar Tırcılar Başkanı Mustafa Güngör, “En büyük sıkıntı mazot fiyatlarındaki olağanüstü artış. Bununla da sınırlı değil. İşin bir istikrara kavuşmamış olması, rekabetin aldıkları ücreti etkiliyor olması, köprülerden otoyollardan geçişlerde istenen fahiş fiyatlar var. Bunların ortak akılla çözülmesi lazım” dedi.

ALINTERİMİZ SAYESİNDE 25 MİLYAR DOLAR
Nakliyecilerin, kamyoncuların Türkiye’de ekonominin lokomotif sektörü olduğuna vurgu yapan Güngör, “Kamyoncu esnafının alın teri sayesinde bu ülkenin ekonomisine 25 milyar dolarlık katkı sağlanıyor. O zaman kamyoncunun da kazanması lazım. Kamyoncu kazanırsa, Türkiye kazanır. Nakliyeci esnafının sıkıntılarına dertlerine, hepimizin mutlaka kulak vermesi gerekir” diye konuştu.

GİDERLER ÜÇE KATLANDI
Kamyoncu ve iş makinesi esnafı bir yılda üç katına çıkan akaryakıt fiyatlarından dert yanarken, “3 ay önce 7 liraya aldığımız yakıt şimdi 13-14 lira. 2 bin 500 liraya aldığımız lastik olmuş 6 bin lira. Bunun yedek parçası, işçiliği var ama biz hala 3 yıl öncenin nakliye fiyatlarını alıyoruz. Emeklerimizin karşılığını alamıyoruz” dedi. Nakliye sektörüne bağlanan sermayenin, verilen emeğin karşılığının alınmasını istediklerini dile getiren Güngör, “Maliyetlerimize göre gerekli gelirler sağlanarak sektör üyelerimizin rahatlamasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

25 KURUŞLUK DEĞERİMİZ YOK
Güngör, ekonomik sıkıntılarının yanı sıra işverenlerin kamyoncu esnafına duyarsızlığından da yakınarak, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“Fabrikaya yükünüzü götürdünüz, fabrikada kuyruk var, aracınızı üç gün indiremiyorsunuz. Araçlarımız depo gibi kullanılıyor. Bunun bir bedelinin olması lazım. Ama yok. Bir tırcının altında 1 milyonluk, 1,5 milyonluk araçlar var. Ama patronun gözünde 25 kuruşluk değerimiz yok. ‘Şoför giremez’ diye yazan fabrikalar vardır, tuvalete dahi giremezsiniz. Kapıda beklersiniz, bekçi ile muhatap olursunuz. Biz kamyoncular önce insan yerine konulmak istiyoruz.”

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.