‘Vatandaş su içmeye korkuyor’

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde gündeme gelen içme suyu tartışmalarına değindi

04.12.2017
A+
A-

CİDDİ İDDİALAR

SASKİ’nin olağanüstü genel kurulunda Genel Müdür Kamil Demircioğlu’nun, ‘ilçelerde içme suyu sorunu yok’ sözlerine karşı Meclis üyesi Erkan Akyüz’ün ‘Hodri meydan, gelin yerinde inceleyelim’ çağrısında bulunduğunu hatırlatan Tufan Akcagöz, “SASKİ’nin olağanüstü genel kurulunu takip ettik. Ortada çok ciddi iddialar var. Vatandaş, kokudan çeşme suyu içemediklerini söylüyor. Bu iddia ortaya atıldığında, belediyeyi idare edenlerin vereceği cevap, ‘suyumuz iyi ve içilebilir’ kabilinden sözler olmamalıdır. Bu çok ciddi bir iddia. Bu nedenle, bu soruyu sorarak konuyu gündeme getiren Erkan Akyüz’ü kutluyorum. Belgelerle ve CD’lerle çalışmış ve vatandaşın sorununu SASKİ Genel Kurulu’nda dile getirmiş. Bilhassa, Çarşamba grubundaki suyun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılmış olan insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğine uygun olmadığı yönünde iddialar da var ki, bu oldukça vahim. “ dedi.
SAĞLIKLI SU TALEP ETMEK HEPİMİZİN HAKKI

Ortaya atılan iddiaların kamu sağlığını yakından ilgilendirdiğini ve şayet iddialar doğruysa vatandaşın ciddi risklerle karşılaşabileceğini söyleyen Tufan Akcagöz, “İddiaları yerinde incelemek mümkün. Vatandaş, hobi olsun diye serzenişte bulunuyor olamaz. Belli ki sıkıntısı var. SASKİ hizmet götürürken vatandaşın sırtına büyük bir ekonomik külfet yüklemeyi biliyorsa, sağlıklı suyu taşımayı da bilmelidir. Vatandaşın sorunlarına kulak tıkayarak belediyecilik olmaz. SASKİ’den âbı hayat istemiyoruz ama insan sağlığını koruyacak tedbirlerin alınması suretiyle sağlıklı su talep etmek hepimizin hakkı. Bu nedenle, Belediye Meclis üyesi Erkan Akyüz’ün işaret ettiği hususlar dikkate alınmalı ve Samsunlu nasıl bir su içiyor, yerinde araştırılarak, çözüm üretilmelidir.” diye konuştu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.