‘YA SIRADAN OLACAĞIZ YA DA…’

Akademisyenler Arası Sektörel İş Birliği Buluşması’nda konuşan Rektör Yavuz Ünal, “Ya araştırma üniversitesi olacağız, ya da sıradan bir üniversite olarak kalacağız” dedi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Proje Geliştirme Ofisi tarafından kaynakların etkin kullanımını sağlamak, araştırma faaliyetlerinin nitelik ve niceliğini artırmak amacıyla ‘Akademisyenler Arası Sektörel İş Birliği Buluşması‘ düzenlendi.

FAKÜLTE YÖNETİCİLERİNDEN SUNUMLAR
Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Cengiz Batuk, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, Proje Geliştirme Ofisi Koordinatörü Ekrem Altan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topçu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Kasap, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yetkin Bulut, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Öztürk, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Omca Çobanoğlu ile Yeşilyurt MYO Müdürü Doç. Dr. Kemal Yıldızlı, proje sunumları gerçekleştirdi. Ayrıca fakültelerin hazırlamış oldukları stantlarda görsel sunumlar yapılarak öğrencilerin projeler hakkında bilgi alması sağlandı.

TOPLUMSAL İTİBARIMIZ GÜÇLENECEK’
Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, yaptığı açılış konuşmasında OMÜ’nün, ‘araştırma üniversitesi’ olmaktan başka bir şansı olmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

“OMÜ ya sıradan bir üniversite olarak kalacak ya da araştırma geliştirme (AR-GE) ve inovasyonla araştırma üniversitesi liginde yer alarak toplumsal itibarını güçlendirecek. Bunun yanı sıra, stratejik hedefimizi gerçekleştirirken disiplinlerarası imkân ve kabiliyetleri bir araya getirmek zorundayız. Burada beklediğimiz şey; birbirimize ilham kaynağı olmak, bunu hakikaten çok önemsiyoruz. Bir diğer önemli husus da AR-GE çalışmalarının sayısını yukarıya taşımak ki yine bu noktada güçlerimizi birleştirmek suretiyle daha güçlü ses çıkarmalı, daha hızlı yürümeli ve toplumumuza öz güven aşılayacak bir duruş sergileyerek böyle bir perspektife sahip olmalıyız. Tabii burada şimşeğin çakabilmesi için Üniversitemizdeki beyin gücüyle sektördeki imkân ve ihtiyaçların buluşması gerekiyor.”

2’NCİ TOPLANTI SANAYİCİLERLE
Rektör Yardımcı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ise sektörel buluşmaların ilkinin akademik olduğunu, 2’ncisini ise yılbaşından sonra Samsun’da yer alan sanayi kuruluşlarıyla birlikte geniş katımla düzenleyeceklerini söyledi. Yazıcı, Üniversite olarak bulunduğukonumu görebilmek için buluşmayı gerçekleştirdiklerini belirterek buluşma sayesinde akademisyenler arasında etkileşimi artırmak ve karşılıklı iş birliğini oluşturmak istediklerini vurguladı.

ÖĞRENCİYE 5 BİN LİRA
PROJE DESTEĞİ VERİLECEK
AR-GEsayısındaki çeşitliği arttırdıklarına dikkat çeken Yazıcı, 1,5 yıl öncesine oranla AR-GEdesteklerinin bütçede 5 kat büyüdüğünün altını çizdi. Yazıcı, “Ayrıca lisans seviyesindeki1000 öğrenciye proje yazma eğitimi vererek onların gelecekteki eğitim hayatlarına ve başarılarına katkı sağlamak istiyoruz. Bu sayede öğrencilerimiz yazacakları projelere 5 Bin TL destek sağlayacağız” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.