YENİ ‘AMBULANS HELİKOPTER’İ!

Samsun’a, 8 ay aranın andından 450 km menzilli yeni ambulans helikopter verildi

Sağlık Bakanlığı Helikopter Hava Ambulans Merkezini ziyaret eden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Yeni hava ambulansı yakıt ikmali yapmadan 450 kilometre mesafeye kadar hasta/yaralı naklini gerçekleştirebiliyor” dedi.

Acil vakalara ulaşmada adeta zamanla yarışan ambulans helikopter, Samsun’da yeninden hizmet vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı Helikopter Hava Ambulansı Merkezi’ni Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkan Uzm. Dr. Mehmet Bilgin ve Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Emre Özgen ile birlikte ziyaret eden Müdür Muhammet Ali Oruç, Kaptan Pilotlar Ahmet Kürşat Atik ve Sadık Mücahit Doyuk’tan yürütülen çalışmalar, hava ambulansının teknik yapısı ve özellikleri hakkında bilgi aldı.

HASTA/YARALI VE YENİDOĞAN DONANIMI
Yakıt ikmali yapmadan 450 km mesafeye kadar hasta/yaralı naklini gerçekleştirebilen hava ambulansında ayrıca yenidoğan vakalarının taşınmasında gerekli olan kuvöz ve yenidoğan ventilatörü gibi malzemelerin de mevcut olduğunu ifade eden Oruç, helikopterlerde uçuş esnasında yeniden canlandırma da dahil her türlü tıbbi acil müdahale eksiksiz olarak uygulanabildiğini sözlerine ekledi.

2022 yılının Eylül ayından bu yana ambulans helikopter bulunmayan Samsun, 8 ay aranın ardından yeni ambulans helikopterine kavuştu. Ambulans helikopter bölgeye hizmet verecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.