1 EKİM'DE ŞARTLI CEZA İNDİRİMİ ÇIKACAK | Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

1 EKİM’DE ŞARTLI CEZA İNDİRİMİ ÇIKACAK

Bu haber 05 Eylül 2019 - 16:06 'de eklendi.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, cezaevlerinde binlerce mahkum ve dışarıda mahkum ailelerinin beklediği şartlı salıverme yasası ile ilgili açıklamada bulundu. Yıldız, “Bu yasa çıkacak” dedi.

BU YASA ÇIKACAK
MHP’nin af yasasını hazırlayan, mahkum ve mahkum ailelerinin en çok takip ettiği siyasetçilerden biri olan MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “şartlı ceza indirimi yasası” nın çıkacağını söyledi. MHP olarak kanun tekliflerini verdiklerini, öncelikle adalet komisyonunda konunun görüşülüp karara bağlanması gerektiğine işaret eden Feti Yıldız, “Mahkum affının sonuna kadar takipçisiyiz. Şu anda bu konu Adalet Komisyonunda. Bir an önce yasalaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Hiç bir bahanenin arkasına sığınmıyoruz.’ dedi.

ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIK
Af tasarısı ile ilgili sosyal medyada aleyhlerine yazanların kimler olduğunu bildiklerini belirten Yıldız ‘Bunlar genel olarak fetöcüler ve bir kısmı da MHP düşmanlarıdır. Bunların mahkum yakınlarıyla yakından ilgisi alakası yoktur. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız. Bunu da yasal hale getireceğiz. Bizim gerekçelerimiz ortada. Yasal gerekçelerimizin ne denli haklı olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Cezaevleri doldu. Güvenlik zafiyeti ve başka sebepler var. O zaman da söylemiştik 10 kişilik koğuşlarda 30 kişi kalıyor diye. Her ne pahasına olursa olsun bu yasa çıkacak.’ diye konuştu.

BİR FIRSAT VERİLMELİ
Cumhuriyet tarihinin en önemli idari reformunu yaptıklarını belirten Yıldız; ‘Bu yönetim reformunda barışmaya ihtiyaç var. Bunun içinde eli kanlı katillere, tecavüzcülere ‘af çıkartalım’ yok. Bizim tarifimiz içerisinde kader mahkumlarına yeni bir fırsat var. Bu fırsatı verirken de, ‘bir daha suç işlemesin, suç işlerse geri alınır’ dedik. Bu süre içerisinde bizim yasa teklifimizin her zerresi, her noktası irdelendi. Hukukçular, akademisyenler, mahkum yakınları, gazeteciler irdeledi. Hiç bir şey bulamadılar. Bu yasanın çıkma sakıncasını kimse karşımıza çıkıpta izah edemedi. Önce yanlış anlamalar oldu ancak bunlar izah edildi.’ şeklinde konuştu.