31 Ağustos okul kararı doğru!

06.07.2020
A+
A-

Oktay ZERRİN yazdı..

Şimdi hiç kimse; pastırma sıcaklarından, yok tatile çıkmaktan, Ağustos’ ta da okul mu başlarmış, görmüyor musunuz virüs ortalıkta kol geziyor gibi basit ve komik söylentilerde bulunmasın!
Virüsten zaten bu pandemi sürecinde; başta esnaflarımız, iş insanları, çok sayıda kurum ve kuruluş maddî zarar gördük. Harç borç ayakta durmaya çalışan esnaflarımız; işyerlerinin kiralarını ve çeşitli aidatlarını ödeyemez duruma geldi.
Okullar, öğrenciler ve öğretmenler, eğitim ve öğretim mağduru olup; uzaktan ve evden, dijital ortamlarda eksiklerini kısmen de olsa giderebilmeye çalıştılar. Yani; iş sadece esnaflarla ilgili değil; boyutlarını da bayağı aşan bir profil çizdi.
Okulların 31 Ağustos’ ta eğitim ve öğretime başlama kararı; bence zaten uzun bir sürece dayanan eksikliklerin telâfi edilebilmesi açısından olumlu bir karar.
Evet, elbette ki virüs var ülkemizde ve dünyada fakat yine de en az hasarla, virüsü, salgını önemli bir oranda azaltma başarısı gösteren bir ülke olduğumuz da aşikâr!
Bu demek değildir ki; virüsü yendik, artık hiçbir risk ve tehlike yok değil! Biz; ülke olarak yine her türlü tedbiri alacağız mutlaka.
Yoksa Allah göstermesin, olayı savsaklarsak, işi ciddîye almazsak, işimiz çok zor olur!
O yüzden; okullarımızda her türlü hijyen ortamı alınmalı, çocuklarımızın geleceği riske uğratılmamalıdır! En küçük bir ihmalde; bu riskin bedelini sonra ağır öderiz.
Ben; şahsen bir eğitimci olarak; devletimizin bu riskleri en aza indirebilmek için şimdiden acil önlemler alacağına güveniyorum.
Yoksa hayat devam eder ve hiç durmaz! Virüs var diye; ömür boyu, öyle hiçbir şey yapmadan, miskin miskin oturursak; biz asla bu işin altından kalkamayız ama cesur olmanın yanı sıra; maskelerimizi takarsak, mesafelere dikkat edersek, sanırım bir nebze de olsa başarabiliriz diye düşünüyorum!
O halde; herkes; A’ dan Z’ ye herkes; kendine düşen görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak kolları tez elden sıvayıp, toplumda ve ülkedeki birlik ve beraberliklere başarılı ve sağlıklı imza atmalıdır ve atacağımıza inanıyorum!
Bir kişi bile; kurallara riayet etmezse; bilsin ki virüsün daha tez çoğalmasına hizmet ediyor demektir!
Virüssüz, risksiz, sağlık ve huzur dolu, ekonomisini özellikle de esnaflarımız için olumlu bir yöne kanalize edebilmek düşüncesiyle; yeni eğitim ve öğretim yılının, şimdiden hayırlara vesile olmasını dilerim.
Saygılarımla.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.