‘AİLE BOYU’ İNDİRİM!

27 yaşındaki gurbetçi hemşire mide baypass ameliyatının ardından 118 kilo verdi, aynı aileden 4 kişiye aynı ameliyatı yapan doktor, ameliyatın korkulacak bir durum olmadığını söyledi

Almanya’da yaşayan 27 yaşındaki hemşire Şeyma Burcu Kayacık, Samsun’da olduğu gastrik bypass ameliyatı sonrasında 118 kilo vererek, 177 kilodan 59 kiloya düştü. Şeyma’nın kilo verdiğini gören ablası, erkek kardeşi ve annesi de Almanya’dan Samsun’a gelerek aynı doktora ameliyat oldu.

BÜTÜN AİLE SAMSUN’A KOŞTU
Aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başlayan Şeyma Burcu Kayacık, hem güzel bir dış görünüşe kavuşmak hem de sağlığını geri kazanmak için gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdi. Almanya’da daha önceden kilolu olan bir tanıdığını gören ve nasıl zayıfladığını soran Kayacık, Medicana International Samsun Hastanesi’nde tedavi gördüğünü söyleyen tanıdığından operasyonu gerçekleştiren Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel’in bilgilerini alarak Samsun’da gelerek ameliyat olmaya karar verdi. 177 kiloya kadar çıkan Şeyma Burcu Kayacık, ailesinin rızası olmamasına rağmen Samsun’da gastrik bypass ameliyatı oldu. Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan ve 177 kilodan 59 kiloya düşen Kayacık’ı gören obezite hastası ablası, annesi ve erkek kardeşi de Almanya’dan Samsun’a gelerek gastrik bypass ameliyatı oldu.

‘ÇOK MUTLUYUM, HUZURLUYUM’
Ameliyat sonrası 118 kilo veren Şeyma Burcu Kayacık, “2 sene önce 177 kilo ağırlığa ulaşmıştım. Almanya’da hemşireyim. İşte çalışırken nefes alma gibi sağlık problemleri yaşamaya başladım. Tanıdıklarım Samsun’da tedavi olabileceğimi söyledi. 2 sene önce ameliyat oldum ve 177 kilodan 59 kiloya kadar düştüm. Çok mutluyum ve huzurluyum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde ailem çok karşı çıktı. Televizyonda gördüğü haberlerden dolayı ameliyat olmama olumsuz bakıyorlardı. Annemle beraber Samsun’a gelip ameliyat oldum. Benim kilo verdiğimi görünce ablam da buraya gelip ameliyat oldu. O da ameliyatın ardından 60 kilo verdi. İkimizin kilo verdiğini görünce annem ve abim de ameliyat olmaya geldi ve ameliyat oldu. Yani ailemden ben, ablam, annem ve erkek kardeşim Doç. Dr. Kerim Güzel tarafından tedavi edildik. Bu ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem, hiçbir şeyden korkmasınlar. Ameliyat sanıldığı kadar zor değil” dedi.

ANNE KAYACIK: KIZLARIMI GÖRÜNCE…
Kızlarından görüp ameliyat olmaya karar veren Naziker Kayacık, “10 senedir diyabet hastasıyım. Kızım fazla kilolarından dolayı metabolik cerrahi operasyonu geçirmek istiyordu. Duyduğum kötü haberlerden dolayı ameliyat olmasına sıcak bakmıyordum. Sonrasında kızım Şeyma Samsun’da ameliyat oldu. Şeyma zayıflamaya başlayınca öbür kızım Fatma da zayıflamak için ameliyat olmak istedi. Dr. Kerim Güzel diğer kızımı da ameliyat etti. Diğer kızım da kilo verdi. Şeker hastası kilolu bir komşum vardı. Onun zayıfladığını gördüm. Samsun’da ameliyat olduğunu söyledi. Oğlum Resul ile birlikte Samsun’a gelerek bizler de gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdik. Ameliyat öncesi şekerim 500’e kadar çıkıyordu. Ameliyat sonrası şekerim 100’lere kadar düştü. Yapılan operasyonlardan çok memnunuz. Tüm hastane burada bizlerle çok ilgilendiler” diye konuştu.

‘CERRAHİDEN ÇOK FAZLA KORKMAYIN’
Gastrik bypass ameliyatının korkulacak bir yanının olmadığına dikkat çeken Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel ise şunları söyledi:

“Ailede anne ya da babada obezite varsa çocuklarda obezite olma şansını 2 katına çıkartıyor. Yeme alışkanlığı ailede çocukken kazanılıyor. Ailede birinde obezite varsa diğerlerinde de obezite olma ihtimali çok yüksek. Her ameliyatta sonuç olarak risk vardır. İnsanlar ameliyat sözünü duyunca çekiniyorlar. Çevresinde ameliyat olmuş ve problem yaşamayan kişileri gördüklerinde daha kolay şekilde ameliyat oluyorlar. O yüzden empati yapmak lazım. Çoğu insan da aynı davranışı sergileyebilir. Obezitede ilk seçeneğin cerrahi operasyon olmadığını çok iyi bilmek gerekiyor. Biz Kayacık ailesinde mevcut tedavilerde diyet ve egzersiz programına uysak da kilo veremedik. Sağlık problemleri oluşmaya başlayınca da cerrahi işlem yaptık. Cerrahi işlem bizi obezite ve obezitenin yol açacağı diğer hastalıklardan korudu. O yüzden cerrahiden çok fazla korkmasınlar. Bu ameliyatlarda merkezin, ekibin ve cerrahın deneyimi çok önemlidir. Bu ameliyatlarda sıkıntı çıkma oranı binde 3 ile yüzde 1 arasında değişen küçük bir riske sahip. Yeter ki deneyimli merkezler ve komplike merkezlerde bu ameliyatlar olunsun.”

İHA

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.