ANLAMLI ETKİNLİK!

BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, “10 milyondan fazla insanın yaşamını etkileyen engellilik kamu hizmetleri Türkiye’de yeterli düzeyde değildir” dedi

Büro Emekçileri Sendikası(BES) Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayımları. Tuluk açıklamasında, Türkiye’de engellilik kamu hizmetlerinin yeterli olmayışından yakındı.

SİSTEMATİK AYRIMCILIK VE ÖTEKİLEŞTİRME
Türkiye’de nüfusun yüzde 12’den fazlasının bir engeli olduğunun TÜİK verileri ile ortaya konulduğuna dikkati çeken Yılmaz Tuluk, ayrıca şu görüşleri dile getirdi:

“Milyonlarca engelliye ve ailelerine kamusal bir hizmet politikası ile gerekli sosyo-ekonomik destekler sunulmadığından, erişilebilir kentler, binalar ve mekanlar oluşturulmadığından sistematik bir ayrımcılık ve ötekileştirme durumu yaşanmaktadır. Sağlık, eğitim, istihdam ve sosyal güvenlik, ulaşım hizmetleri başta olmak üzere neredeyse tüm kamusal hizmetlere kısıtlı bir şekilde erişebilen engelliler, mutlak yoksulluk ve açlık koşullarında tutulmaktadır.

SAĞLAMCILIK VE IRKÇILIK ÖRTÜŞMESİ
Engellilere yönelik iktidarların ve genel olarak egemen bakışın muhtaçlık-hastalık üzerinden kurulduğu bilinmelidir. Bir yandan ‘sağlamcı’ öte yandan ‘merhametçi’ olan bu bakış açısı engellilerin emeğini hiçleştiren bir yaklaşımdır. Sağlamcılık, belli normlar dışındaki bedenleri eksik, kısıtlı, özürlü görme yanlışlığıdır. Bu yönüyle sağlamcılık ile ırkçılık arasında büyük bir örtüşme olduğu bilinmelidir. Kişilerin bilgisini, eğitimini, karakterini, yapabileceği işleri ve bir insan olarak temel hakları ve ihtiyaçlarını dikkate almadan dış görünüşüne göre değerlendirmek bir ayrımcılıktır. Bu ayrımcılığa maruz kalan en büyük toplum kesimlerinden biri engellilerdir.”

DÜŞEVİ’NDE ANLAMLI ETKİNLİK
Öte yandan BES Samsun Şubesi üyeleri ve engeli misafirler, Dünya Engelliler Günü kapsamında Düşevi Sahnesi’nde düzenlenen kokteylden sonra, Düşevi Oyuncuları’nın ‘Vicdan’ adlı oyununu izledi. Oyunda Türkçe İşitme Engelli Tercümanı Tugay Kurtgöz, işaret dilini kullandı.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.