‘ARTIK YETER…’

Samsun’da ‘Ziraat Odaları’ başkanları, fındıkta fiyatın açıklanmamasına tepki göstererek, “32 liradan aşağıya taban fiyat, çiftçiyi mağdur eder” dedi

Samsun’da ziraat odası başkanları, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir’in ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, fındık fiyatının açıklanmaması eleştirildi, taban fiyatın en az 32 lira olması gerektiği vurgulandı.

FINDIK, AYÇİÇEĞİ, ÇELTİK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından gönderilen mesajın okunmasının ardından tarımsal gündeme dair toplantı gerçekleştiren oda başkanları, özellikle fındık, ayçiceği, çeltik gibi ürünlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AÇIKLANMAYAN FİYAT ZARAR ETTİRİYOR
Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son 2 yıldır hasat dönemi öncesi açıklanan fındık taban fiyatının bu sezon henüz açıklanmaması ve bunun sonucundaki belirsizlik ortamı üreticiyi mağdur etmektedir. 2021 yılı fındık taban fiyatının 32 ile 35 TL arasında olmasını bekliyoruz. Bu fiyatların altında olabilecek rakamlar fındık üreticisini mağdur edecektir.
2020 yılında ayçiçek fiyatı açıklanmadığı için ayçiçek üreticisi ton başına 110 ile 1200 TL zarar etmiştir. Bundan dolayı 2021 yılı için ağustos ayında ayçiçek alım fiyatının bir an önce açıklanması gerekir. Çeltik fiyatının da yine bir an önce, girdi fiyatları hesaplanarak çiftçiyi mağdur etmeyecek şekilde duyurulmalıdır. Tarım Kredi Kooperatifi’nin(TKK) ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin(TMO) bu ay bitmeden çeltik fiyatını açıklaması gerekir.”

Toplantıya İlkadım Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ve ev sahibi olarak Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir katıldı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.