Cep telefonu artı ve eksileri!

02.09.2019
A+
A-

Oktay ZERRİN’in kaleminden..

Şüphesiz ki teknolojinin faydalı bir ürünüdür cep telefonu!
Ancak gel gör ki; olumlu yanının ötesinde, bir de lüzumsuz kullanımlardan doğan olumsuz yanları da var!
Gerek Bafra ve gerekse de zaman zaman zaman ikamet ettiğim Atakum’da ve Türkiye’mizin her şehir, il, ilçe ve köylerinde çok yaygın kullanılan cep telefonları, bizi birbirimize dost ettiği kadar maalesef bir o kadar da yabancı etti!
Samsun tramvaylarında; ellerinde cep telefonları le hem de ayakta, bir elleriyle düşmemek için askılıklara tutunurken bile; vatandaşlarımız hiç göz kırpmadan cep ile konuşuyor, mesaj çekiyor ve face ve twitter gibi sosyal medyadan haşıl-neşir oluyorlar.
Tabi ki bu meşguliyet sadece tramvayda, otobüste ve diğer yerlerde değil, her bir yerde oluyor.
Hatta bırakın tramvayı; yolda yürürken; trafiğe bile hiç aldırış etmeden, araç kullanırken, o da yetmedi; bisiklet, motosiklet gibi taşıt araçlarını kullanırken de kullanıyoruz cep telefonlarını!
Sırf bu cep yüzünden maalesef toplumda, çevremizde dostluk ve arkadaşlık duygu ve düşünceleri de aksamaya başladı. Özellikle sosyal medyadan; yediklerimizi, içtiklerimizi, düğün, cenaze gibi durumlarımızı da paylaşıyoruz.
Hadi cenaze ve düğün gibi acı ve mutlu günlerimizi duyurmak için faydalı diyelim ama ya amacı dışında kullanımlara, tehlikelere ne diyeceğiz? Evde anne baba sohbeti bitmiş, aile bireyleri ya dizi filmlere, ya yarışmalara ya da spora, maçlara dalıp gitmişler ki; sohbet arama!
Bir yere misafirliğe gitseniz; bir sohbet başlatsanız, ev sahibi ” dur, sus, az bekle ” gibi ya TV dizisine ya da elindeki cep telefonuna dalmış, kendisini kaptırmış, başka dünyalarda gezinir olmuş!
Demek istediğim; işimiz iş! Bu cepler çıkalı; artık herkes bir muhabir, bir gazeteci, bir yorumcu olup gitti. Kaza mı oldu, çek gitsin! Yangın, cinayet, kavga mı oldu, çek gitsin ama sakın sosyal medyada da yayınlamayı da unutma emi!
Doğrusu bu teknoloji gerçekten hem çok iyi hem de amacının dışında kullanınca sakıncalar oluşturabilir!
Ben bile yıllarca kullandığım normal eski cebi bırakıp yeni bir cep aldım ama inanın özellikle akşamları, mesela öğretmenevinde otururken; bu cep yüzenden eskiden 10 şiir yazacaksam şimdi bu sayı oldukça aşağıya düştü!
Demek k bu cepler, hepimizi olumlu ve olumsuz kapsama alanına almış! Aman siz, siz olun, özellikle de şu yoğun trafikte, lütfen cep kullanmayın ya da aracınızı müsait bir yere çekip öyle konuşun.
Hepinize cepten teşekkürler!
Oktay Zerrin

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.