‘ÇEVRE DOSTU’ CANİK!

Samsun’da Canik Belediyesi, hayata geçirdiği proje ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı

Hayata geçirdiği ‘çevre dostu’ projeleriyle adından sıkça söz ettiren Canik Belediyesi, ilçede kurmuş olduğu 1’inci Sınıf Atık Getirme Merkezi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandı. Belgeyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Samsun İl Müdürü Ömer Bolat’ın elinden alan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakma adına projeler üretiyodruz” dedi.

ATIKLAR ‘DEĞER’E DÖNÜŞÜYOR
‘Sıfır Atık’ kavramı hakkında değerlendirmede bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Samsun İl Müdürü Ömer Bolat, ‘Sıfır Atık’ çalışmaları ile amaçladıkları sonucun insanlarda atık bilincini azaltmak ve çevredeki atık miktarını minimum düzeye indirmek olduğunu söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Samsun İl Müdürü Ömer Bolat, “Çöp diye nitelendirdiğimiz atıklar enerjiye dönüştürülme özelliği hasebiyle milli değere sahip bir hammaddedir aslında. Bu tesislerde ayrıştırılacak olan atıklar bizim için değere dönüşecek” dedi.

HER ATIK ÇÖP DEĞİLDİR’
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçeye kazandırdıkları bu tesis sayesinde ayrıştırılarak toplanan atıkların hammaddeye dönüşerek tekrar ekonomiye kazandırılacağını söyledi.Her atığın çöp olmadığı bilincini toplumda yerleştirmek gerektiğini ifade eden Başkan İbrahim Sandıkçı, “Önemli olan bu tesisin işlevselliği ve sürdürülebilir olması. Amacına uygun olarak kullanılması, sürdürülebilir olmasına bağlıdır” diye konuştu. Başkan Sandıkçı, “Bu uygulamayı bütün evlere indirgemeyi hedefliyoruz. Böylece evlerdeki atıklar çöpe atılmadan önce ayrıştırılarak geri dönüşüm ürünü olarak değerlendirilmiş olacak. Evlerdeki atıkları türlerine göre ayrıştıran ev hanımlarını ödüllendireceklerini söyledi. Bu şekilde onları da teşvik etmiş olacağız” dedi.

Başkan İbrahim Sandıkçı, projeye verdikleri katkıdan dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Samsun İl Müdürü Ömer Bolatile onun nezdinde tüm Müdürlük çalışanlarına ve Canik Belediyesi’nde görev yapan tüm proje arkadaşlarına teşekkür ettiğini ifade etti.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.