‘CİNAYET’ tepkisi!

Hemşire Ömür Erez’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesine bir tepki de Samsun Tabip Odası’ndan geldi

Samsun Tabip Odası başkanı Dr. Funda Furtun, İstanbul’da Aile Sağlığı Merkezi’nde erkek şiddeti sonucunda yaşamını kaybeden hemşire Ömür Erez için açıklamada bulundu. Furtun, “Şiddet her yerde ve ne yazık ki yaşamın her anında” dedi.

‘BU ÖLÜMDEN SORUMLU SİYASİ ERKTİR’
“Her gün kadınların erkekler tarafından katledildiği, neredeyse saat başı sağlıkta şiddet haberi aldığımız ve adaletin sağlanamadığı bir güne uyanıyoruz” diyen Funda Furtun, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kartal Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan sağlık emekçisi ebe Ömür Erez görevi başında bir cani tarafından katledildi. Uzun süredir güvenli işyerlerini talebimiz olmasına, etkili bir şiddet yasası istememize, İstanbul Sözleşmesinde vazgeçilmemesini söylememize rağmen bunu duymaktan, görmezden gelen, daha da kötüsü normalleştiren siyasi erk bu ölümden sorumludur. Yaşatmak için gittiğimiz iş yerlerimizden cenazelerin çıkmasına seyirci kalınması kabul edilemez.
Şiddet neden her yerde ve neden yaşamın her anında. Bunun tek kelimelik cevabı şudur. Çünkü adalet yoktur.”

Funda Furtan, ayrıca, “İfade etmeliyim ki sonuç alınıncaya kadar şiddet konusunda uyarılarımızı söylemeye devam edeceğiz. Yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Artık yeter! Hükümeti Sağlık alanındaki şiddete yönelik etkin yasal düzenleme ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için bir kez daha uyarıyoruz” diye konuştu.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.