Doktora darp iddiasına Tabip Odası tarafından kınama - Yenigün GazetesiYenigün Gazetesi
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Doktora darp iddiasına Tabip Odası tarafından kınama

Türk Tabipler Birliği Samsun Tabip Odası Samsun’un Bafra ilçesinde yaşanan iki özel harekat polisinin doktoru darp ettiği iddiası ile basın açıklaması düzenledi.

Bu haber 06 Eylül 2019 - 18:13 'de eklendi.

İzah edilebilir bir tarafı yok

Hastane çalışanları Bafra Devlet Hastanesi Acil Servis girişi önünde Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan önderliğinde toplandı.
Burada yapılan açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Vahit Perçin, doktorlar ve hastane çalışanları katıldı.
Acil Servis önünde yapılan açıklamada konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan “Bafra Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli doktor S.G görevi başındayken iki özel harekat polisi tarafından dün darbedildi. Dr. S.G sara hastalığı olan bir hastasına acil müdahale ederken iki harekat polisi kendilerine öncelik tanınmadığı gerekçesiyle doktorla tartışıp darbetmişlerdir.

‘UTANÇ İÇERİSİNDEYİZ’
Biz bu şiddet olayını kınarken bile utanç içerisindeyiz. Çünkü sağlıkçıya şiddet uygulamak, kamu düzenini hiçe sayarak kargaşa çıkarmak, istediğini kaba kuvvete başvurarak elde etmeye çalışmak ilkel toplulukların, geri kalmış ülkelerin bir özelliğidir. Biz muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını beklediğimiz ülkemizin bu hale getirilmesi karşısında öfke ve utanç içerisindeyiz.

‘İZAH EDİLEBİLİR BİR TARAFI YOK’
Bu olayın diğer şiddet olaylarından farkı, şiddet uygulayan kişilerin toplumun güvenliğinden ve emniyetinden sorumlu olan bir kurumda görev yapıyor olmalarıdır. Böyle bir çelişkinin mantıkla izah edilebilir bir tarafı yoktur. Bu durum aslında hekimlere şiddetin nasıl kanıksandığının, sıradanlaştığının da bir göstergesidir.

‘CEZALANDIRILMALARINI BEKLİYORUZ’
Biz hekimler kamu hizmetini halk adına, devlet adına sunuyoruz. Bize uygulanan şiddet halka ve devlete uygulanmış şiddettir. Bireysel bir saldırı gibi değerlendirilemez. Kamunun güvenliğinden sorumlu insanların kamu hizmetini sekteye uğratması, görevli hekime şiddet uygulaması bireysel bir şiddet gibi değerlendirilemez. Çalıştıkları kurumun gücünü kendi çıkarları için yine bir kamu görevlisi olan hekimlere karşı şiddete dönüştürerek kullanmaları kabul edilemez bir suçtur. Bu tür kamu düzenini bozan suçluların bir an önce tutuklu yargılanmaları ve caydırıcı bir ceza ile cezalandırılmalarını bekliyoruz.


‘ŞİDDETİ KINIYORUZ’
Biz hekimler sağlıkta şiddetin kanıksanmasına, sıradanlaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu bizim hekimlik sorumluluğumuz olduğu kadar ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması için de üstlendiğimiz bir sorumluluğumuzdur.

Bir hekime kalkan el tüm hekimlere, halkımıza ve devletimize kalkmış sayılır. Biz hekimler olarak bilimin, hekimliğin ve aydınlığın popülist politikalar sonucunda kaba kuvvetin karanlığına gömülmesine izin vermeyeceğiz.
Şiddete uğrayan değerli meslektaşımıza geçmiş olsun diyor ve suçluların bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını umuyoruz. Bu üzücü olay başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında her gün artarak devam eden şiddet olaylarını kınıyor ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Samsun Tabip Odası Yönetimi