DÜŞÜK REKOLTE

Samsun’un Bafra ve Alaçam İlçeleri’nde kırsal kesimde sözleşmeli olarak üretilen tütünlerin alımlarına başlandı

Bafra’da 5 firma, Alaçam’da ise 3 firma tarafından alımların başlanması üzerine traktörlere yükledikleri tütünleri depolara getiren üreticilerden, alıcı firmalar 27 lira 50 kuruştan alımlara başladı.

BAFRA’DA REKOLTE 2 BUÇUK TON
Önceki yıllarda 5 ton tütün alımı yapılan Alaçam ve Yakakent bölgesinde tütün ekiminin azalması nedeniyle bu yıl 1 ton tütün alımı yapılacak. Alaçam ve Yakakent bölge olarak 1 ton tütün teslim edilmesi beklenirken Bafra’da beklenti bu sene 2 bin ton civarında.

‘GÖÇ’ BÜYÜK ETKEN
Tütün ekimi konusunda yapılan açıklamalarda, göçün etkisi ve alınan vergilerin yüksek olması dikkati çekiyor. Devletin alıcı firmalardan kilo başı yüzde 82 vergi alması fiyatları etkiliyor. Ürün fiyatlarının düşük olması köyden kente göçün olmamasına neden oluyor.


’15 TON ALIYORDUK’
Konu ile ilgili açıklama yapan firma yetkilisi Özcan Nazlım, “İstedikleri kadar gelir elde edememeleri, nüfusun yaşlanması, tütünün eken bir kısmın bırakmasına sebep oluyor. Daha önce ben Tekel’de baş eksperliği yaptım. Biz bu bölgede 15 ton almışken, bu sene Bafra’da rekolte 2 buçuk ton. Bu çok düşük bir durum” şeklinde konuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.