TÜRK DİLİ 2

31.05.2022
A+
A-

Geçen haftaki yazımda Türk Dili’nin batı kökenli dillerle etkileşiminden ve bu etkinin dili yaralamasından bahsetmiştim. Bu hafta ise; her köşede görmeye alıştırıldığımız ve neredeyse Türkiye’de olduğumuzu unutturacak seviyede yoğun olan Arap dilinin oluşturduğu yaralardan bahsetmek istiyorum.

Bizim yapmaya çalıştığımız ile yaptığımız arasındaki farkları anlamakta geciktiğimiz bu süreç içinde dilimizi, kültürümüzü yorduğumuz ve başka dillerin etkilerinden kaçamadığımız gün gibi aşikârdır.  Demem o ki; korumamız gereken kültürümüzün her geçen gün yediği darbeleri görmezden gelemeyiz.

Tam da bu nedenle Türk Standartları Enstitüsü’nün yapmış olduğu çalışmanın ciddiye alınması gerekmektedir. Yapılan çalışma ile tabelalarda yer alan yabancı kelimelerin, Türkçe kelimenin % 25’i büyüklüğünde olması gerektiğine karar verilmiştir. Karar verilmesine verilmiştir ama uygulanmakta mıdır? Uygulanması denetlenmekte midir? Denetimde tespit edilene bir yaptırım bulunmakta mıdır?

Tabi ki, bu kararın alınması bir gelişme sürecidir. Fakat bu sürecin takip edilmesi ve denetlenmesi söz konusu olmazsa, kararın alınması da bir fayda sağlamamaktadır. Hala her köşede yabancı kelimelerden oluşan tabelalar mevcuttur.

Bu nedenledir ki, ben de bir Türk vatandaşı olarak bu durumdan rahatsızlığımı dile getirmek ve yetkililere seslenmek isterim. Alınan kararlar dosyalar arasında, evraklar üzerinde kalmasın. Denetlensin, yaptırım uygulansın ve karara uyulması sağlansın. Dilimizin yediği darbelerin önüne geçilsin.

Türkçe özünde çok anlam barındıran atasözleriyle, deyimleriyle, tek bir kelimeden türeyen kelimeleriyle birçok dilden farklı ve değerli bir dildir. Bu dili yaşamak ve yaşatmak bizlere değer katacaktır.

Değerlerimize sahip çıkabilmek umuduyla…

 

ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
28 Haziran 2022
5 Nisan 2022
9 Mayıs 2022
23 Ağustos 2022
9 Ağustos 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Osman Varolsun dedi ki:

    İstanbul’da öyle sokaklar,mahalle hatta semtler varki kurtarılmış bölge gibi kendini yabancı bir ülkede sanırsın.kendi ülkende turist gibisin ne kadar acı.bu saatten sonra bu yerleşim yerlerine kota koysan ne fayda !
    Haklısın yeğenim, sıkışınca kandirildik oluyor.selamlar..

    1. Nagihan Bereket dedi ki:

      Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir!!!