EĞİTİME DAİR

                                                                                                  YARI YIL TATİLİ

Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma Takvimine göre 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının yarıyıl tatili 20.Ocak 2023 de başlayıp, 4 Şubat 2023 sona erecek.

      Sancılı, sıkıntılı geçen birinci dönem sonunda öğretmenler ve öğrenciler 15 günlük dinlenme arası verecekler.

Son günlerde 1’er haftalık ara tatillerin kaldırılarak, yarıyıl tatilinin 1 aya çıkarılması tartışılmakta ki son derece yararlı olur. Çünkü 1’er haftalık ara tatillerin faydadan çok zararı oldu eğitim sistemine…

2 yıl süren pandemi sonrası tüm Türkiye ‘de olduğu gibi Samsun’da da eğitim ve öğretime adaptasyonda zorluklar çekildi. Öğrencilerin pandemide edindiği olumsuz davranışlar okul iklimini, ortamını olumsuz etkiledi.

     Okul devamsızlıkları, terkleri arttı, açık lise kayıtları patladı. Öğrenciler okuldan ve yüz yüze eğitimden uzaklaştı.

   Okullarda çok ciddi disiplin sorunları arttı. Akran zorbalığı, okul içi şiddet artık sıradanlaştı. Okullardaki olumsuz görüntüler sosyal medya ve ulusal medya ekranlarında sıkça karşımıza çıkmaya başladı.

    Samsun’da yürütülmekte olan deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle bir çok okul geçici bir süre ile başka okullara taşındı. Taşınılan okullarda ikili eğitime geçilmek zorunda kalındı.

İleri saat uygulamasının kaldırılması, ikili eğitim nedeniyle sabahları gün aydınlanmadan yollara düşen ilkokul ,ortaokul çocukları okuldan soğudu.

İkili eğitim yapılan meslek liselerinde ise uygun laboratuvarlar olmadığından uygulamalı yapılması gereken birçok meslek dersi teoride kalmış, gece geç saatlere kadar eğitime devam edilmek zorunda kalınmıştır. Akşamları geç saatlerde okuldan çıkan gençler için güvenlik sorunları da baş göstermiştir.

Deprem güçlendirmesi yapılan ve yapılacak okulların onarımlarının bir an önce bitirilerek, eğitim ve öğretimde normale dönülmesi için güçlendirmeye yapmakta olan müteahhitlerin denetimi ve tabii ki ödeneklerinin de temininin ivedilikle sağlanması gerekmektedir.

      1.Yarıyılda öğretmenlerin Meslek Kanunu’nun, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik kavramlarının sıkça tartışıldığı, öğretmenlerin özlük ve mali haklarının gündeme getirildiği bir dönem oldu.

Hemen hemen her evde bir ya da birden çok öğrencinin olduğunu dünürsek, eğitim konusu her evi her ferdi yakından ilgilendirmekte, her zaman evin , halkın gündemini birinci sırada meşgul etmektedir. Bu nedenle eğitimle ilgili alınacak en küçük kararın bile milyonlarca kitleyi ilgilendireceğini düşünürsek, alınacak kararların isabetli, yerinde ve zamanında olmasının önemi  çok büyüktür.

Yarıyıl tatiline giren öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum…

Sağlıklı, mutlu ve hoşcakalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
19 Mayıs 2022
5 Ocak 2023
9 Haziran 2022
17 Mart 2022
20 Nisan 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.