EĞİTİME DAİR

KARADENİZ KİTAP FUARI

2015 yılından bu yana düzenlenen Karadeniz Kitap Fuarı bu yıl 1-9 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Karadeniz Fuar ve Kongre merkezinde yazarları, kitapları okuyucuları ile buluşturuyor.

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen kitap fuarı 200’e yakın yayınevi ve sivil toplum örgütü katılıyor.

Okuyucuların kitap yazarları ile buluşacağı, tanışacağı, sohbet edeceği güzel bir ortam kitap fuarı…

Her yaştan insanın kitap okuma alışkanlığı kazanması, özellikle okul çağındaki  çocukların, gençlerin bu alışkanlığı edinmesi için ziyaret edilmesi gereken fuara gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi gerekir.

Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlüklerinin organizasyonları ile mümkün olan çok sayıda öğrencinin fuarı ziyaret etmesi planlanmalı, özellikle ulaşım noktasında kolaylıkların sağlanması yararlı olacaktır.

Yerel yönetimlerin de tıpkı spor müsabakalarında olduğu gibi kitap fuarına ücretsiz ulaşım imkanı sağlamalı, özellikle öğrencilerin fuara erişimlerini özendiren , teşvik eden çalışmalar yapılmalıdır.

Ziyaretler sonrası kitap okuma alışkanlığının kazandırılması noktasında özel projeler ve çalışmalarda yürütülmelidir.

Kütüphanelerin etkin kullanımı, kitap okuma saatleri, kitap kampanyaları v.b projeler geçmişte uygulanmakta birlikte bu projelerin sürekliliği, verimliliği tartışılmış, başlatılan çoğu projeler brifing dosyalarında veya sunularda kalmıştır.

 Okuduğunu anlayan, sorgulayan, araştıran nesiller için kitap okuma becerisi kazandırılacak sınıf içi, okul uygulamaları, ders etkinlikleri düzenlenmeli, kitap okuma projelerine aile desteği mutlaka sağlanmalıdır.

Öğrencilerin hayatına kitabı su gibi, ekmek gibi temel ihtiyaçlar sınıfına sokabilirsek, günlük alışkanları haline getirebilirsek, eğitimdeki bir çok sorunu da kökten çözebiliriz.

     Çare kitapta, kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında…

Sağlıklı, mutlu ve eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
15 Haziran 2022
15 Aralık 2022
28 Nisan 2023
25 Mayıs 2023
17 Mart 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.