Samsun Valisi Dağlı BUĞDAY HASADINDA!

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Bafra Dedeli Tarım Lisesi bahçesinde deneme ekimi yapılan ata tohumu karakılçık buğdayının hasadını biçerdöverle yaptı

Samsun’un Bafra İlçesi Dedeli Tarım Lisesi’nin bahçesinde deneme ekimi yapılan ata tohumu karakılçık buğdayının hasat törenine Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı da katıldı.

‘TARIM LİSESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’
Danışma kurulu üyelerinin ardından konuşan Kaymakam Cevdet Ertürkmen, “Sayın valimizin önderliğinde danışma kurulumuz oluşturuldu ve kendi aramızda ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Bafra, Türkiye’nin önemli bir tarım merkezi. Gerek deniz ürünleri gerek tarımsal faaliyetler gerekse yüksek kesimlerden aldığımız ürünlerle yılın 12 ayı tarımsal faaliyetler yaptığımız bir bölge. Dolayısıyla bu sektörün gelişmesi açısından Tarım Lisesi bizim için büyük önem arz ediyor. Ara kalifiye eleman yetiştirilmesi, sektöre sunulması, kendi arazilerinde verimli, yeniliklere açık bir tarım faaliyeti yapılabilmesi için Tarım Lisesinden çıkan öğrenciler bizim olmazsa olmazımız. O yüzden öğrencilerimizi çok önemsiyoruz” dedi.

NİTELİKLİ TARIM VE SANAYİ HAMLESİ

Vali Zülkif Dağlı ise, “Almanya’nın 60-70 yıl önce başlattığı, yine Hollanda’nın 60-70 yıl önce başlattığı meslek liselerinde danışma kurulu sistemini Bafra ilçemizde ilk defa Tarım ve Meslek Lisemizde uygulayacağız. Bu bir hayalle başladı. Yaklaşık 2 ay önce konuşurken bu ortaya çıktı. 5 tane tarım alanında, hayvancılık alanına uğraşan kendi işleri gayet iyi olan, bu konuda da kendilerini kanıtlamış olan iş adamlarımız danışma kurulu üyesi oldu. Sera OSB’miz açılacak. Eğer iş dünyasına tarım da dahil olmak üzere personel ihtiyacını karşılayacaksak, nitelikli bir şekilde tarımımızı, sanayimizi geliştireceksek aynı yolu takip etmek yolundayız” şeklinde konuştu.

Toplantıdan sonra Dedeli Tarım Lisesine geçen Vali Dağlı ve beraberindeki heyet, burada Tarım Lisesi Danışma Kurulu üyeleriyle protokol imzaladı. İmzalanan protokolün ardından Vali Dağlı, biçerdöver ile Tarım Lisesi bahçesinde Bafra Belediyesi iş birliği ile 7 bin metrekarelik alanda ekimi yapılan ata tohumu karakılçık buğdayının hasadını yaptı.
İHA

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.