EKMEĞE ZAM!

Samsun’da 200 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin fiyatında değişikliğe gidildi. Kentte 200 gram ekmek yarından itibaren 3 liradan satılacak

Döviz kurlarında yaşanan ani artışların, olumsuz etkileri ana gıda maddelerini vurmaya devam ediyor. Samsun’da da pek çok sektörü etkileyen kur artışı, ekmekte ise son 4 ay içerisinde üç yeni zam olarak gerçekleşti. Alınan son zam kararına göre Samsun’da yarından itibaren 200 gram ekmek 3 lira oldu.

EYÜP GÜLER: ZORUNLU BİR ZAMDIR
Enerji, doğal gaz ve akaryakıtta yaşanan zam yağmurunun fırıncı esnafını ciddi anlamda etkilediğini kaydeden Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Son dönemde un fiyatlarına gelen büyük zamlar ve diğer alanlarda yaşanan fiyat artışları, fırıncılarımızı ciddi anlamda etkilemiştir. Geçtiğimiz Kasım ayında aldığımız zam kararı, yerinde bir karardı ancak artışı devam eden fiyatlar, bu zammı kaçınılmaz hale getirdi. Fırıncı, artık ürettiği üründen kar değil, zarar ediyor. İstemeyerek zam yapmak, durumunda kalıyoruz. Bu esnafımız açısından zor bir adım. Ancak zam yapmamak elimizde değil. Samsun halkı, fırıncının zararda olduğunu bilmedi. Söz konusu zam, keyfi değildir, zorundu bir zamdır” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), döviz kurunda yaşanan artışlar ve Rusya’nın Ukrayna saldırısıyla, uluslararası piyasalarda yükselişe geçen buğday fiyatları sonrası sanayicilere sattığı buğdaya son olarak yüzde 22 oranında zam yaptığını duyurmuştu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.