EN PAHALISI 80 TL

Ramazan’da sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan hurmanın satışları arttı. Beslenme uzmanları, vücudun kan şekerini seviyeli şekilde yükselttiği için hurma ile iftar açmanın yararlı olduğunu belirtti

11.04.2021
A+
A-

Ramazana sayılı günler kala kuruyemişçiler hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarını Medine, İran, Tunus, Kudüs ve Bağdat gibi farklı çeşitlerdeki hurmalarla süsledi. Hurma satın almak isteyenler kuruyemişçilerin yolunu tutunca satışlar, diğer aylara kıyasla hızlandı. Her bütçeye uygun hurma satışının yapıldığı çarşılarda, kilo fiyatları ise 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. Esnaf, halkın daha çok uygun fiyatı ve yumuşak yapısıyla ünlenen İran hurmasını tercih ettiğini söylüyor.


KAYISIYA DA İLGİ VAR
Hurmanın yanı sıra kayısıya da talebin artığını söyleyen esnaflar, hoşaflık malzemeler ve kayısıya olan talebin de artmış olduğu bilgisini verdi. Hurma fiyatları 20 TL’den 80 TL olurken, kayısı fiyatları ise 30- 40 TL arasında değişiyor. Halkın ilgisi ise genellikle Kudüs hurması ve uygun fiyatlı olan İran hurmasına.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.