GECE MEZADI!

Samsun’da balık halinde gece 03.00’te yapılan mezatta kasalar dolusu palamut kapış kapış satıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’nde gece yarısı başlayan balık mezadı, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Mezatta yüzlerce kasa palamut, tüketiciye sunulmak üzere balıkçılar tarafından satın alındı. Genellikle çevre iller olmak üzere birçok yerden Samsun’a gelen balık satıcıları, palamudun 1 kilo 200 gramını 90 TL’den satın aldı. Sıkı pazarlığa tutuşan balıkçılar, palamut balığına büyük ilgi gösterdi.

KARADENİZ’DE BEREKET YILI
Balıkçı Ali Pamuk, “Şu anda mevsim balığı olarak palamut başladı. Burada ağırlıklı olarak palamut balığı satılıyor. Fiyatı palamuda göre değişiyor. İki çeşit balık var. Bir orta boy balık var. 200 ile 300 gramlık, bir de 850 ile 900 gramlık balıklar var. 900 gramlık balıkların çifti 60 ile 80 TL arasında satılıyor. Ufak palamutların ise tanesi 15 TL’den satılıyor. Buradan Türkiye’nin her yerine balık gidiyor. Balıkçılar tuttukları balığı Trabzon, Rize, Samsun, Ankara, İstanbul, Bursa gibi şehirlere dağıtıyor. Palamut balığından geçen sene ümitliydik ama olmadı. Bu sene balık erken yumurtladı. Bu zamanda normalde 900 gramlık palamut olmaz. Çok çabuk büyüdü. Şu anda Karadeniz’de aşırı bir balık var” dedi.

 Samsun'da balık halinde gece 03.00'te yapılan mezatta kasalar dolusu palamut kapış kapış satıldı

VATANDAŞ PALAMUTU BOL YİYECEK
Balıkçı Mehmet Bayrak, “Bu sene palamut bol oluyor. İnce palamutların çifti 25 TL’den satılıyor. Şu anda balıklar Zonguldak’tan çıkıyor. Bu tarafta satılıyor. Bu sene vatandaşlar bolca palamut balığı yiyecekler. Burada da yoğun bir kalabalık var” diye konuştu.

 Samsun'da balık halinde gece 03.00'te yapılan mezatta kasalar dolusu palamut kapış kapış satıldı

FİYATLAR ŞU ANDA NORMAL
Balıkçı Hasan Toprak, “Buraya palamut, barbun, istavrit, mezgit almaya geldim. Fiyatlar şu anda normal gidiyor. 40 senedir buradaki mezada geliyorum. Sanayide satış yapıyorum. Vatandaşlar bu sene en çok palamut yiyecek” dedi.
İHA

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.