GIDA KONTROLLERİ TAM GAZ!

Samsun’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ramazan ayı öncesi başlattıkları gıda kontrollerini hız kesmeden sürdürüyor

GIDA KONTROLLERİ TAM GAZ!
21.03.2023
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla ülke genelinde sürdürdüğü gıda kontrolleri, ramazan ayı öncesi artırılarak devam ediyor. Samsun’da da ekipler 3 bin 500 gıda işletmesini denetledi.

16 İŞLETMEYE 280 BİN LİRA CEZA
Bakanlık faaliyetlerinin özellikle ramazan ayı boyunca da aksatılmadan yürütülmesinin son derece önemli olduğunu belirten Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu bilgileri verdi:

“İl Müdürlüğü olarak yılbaşından bugüne kadar, 2022 yılı ramazan ayı denetimleri de dahil olmak üzere Samsun genelinde 3 bin 500 gıda işletmesi denetlenmiş olup, yapılan bu denetimler neticesinde, 157 adet gıda numunesi alınmış ve denetimlerde uygunsuzluk görülen işletmelere 5996 Sayılı Kanun kapsamında 16 adet idari işlem karşılığında 280 bin 083 TL idari para cezası uygulanmıştır.

ALO 174 GIDA HATTI
Vatandaşlarımız tarafından Alo 174 Gıda hattına yapılan ihbarlar neticesinde 2023 yılı yılbaşından itibaren 140 bildirim alınmış olup, yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi sonucunda 4 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.

Ramazan ayı nedeni ile halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurularak, tüketimi artacak ürünlerin (özellikle unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri vb.) üretimini/satışını yapan işletmelerin denetimlerine ağırlık verilecektir.”

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.