Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 24°C
Çar 25°C

‘GÜÇLÜ SAMSUN’ VURGUSU!

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Ortak payda Samsun etrafında, belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için paydaşlarımızla güçlü bir iletişim ve diyalog içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi

‘GÜÇLÜ SAMSUN’ VURGUSU!
REKLAM ALANI
27 Ekim 2022 16:03

Samsun TSO’nun 2018-2022 meclis dönemimizin son toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında kürsüye gelen Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, göreve geldikleri 2009 yılından bu yana yürüttükleri çalışmalar hakkında meclis üyelerine değerlendirmede bulundu.

SAMSUN

‘BAŞARIMIZ, BİRLİKTE OLMANIN RAHMETİDİR’
Sözlerine kurulduğu 1901 yılından bu güne kadar odaya hizmet edenleri minnet ve şükranla anarak başlayan Murzioğlu, “Her şeyden önce göreve geldiğimiz 2009 yılında ‘Ortak Payda Samsun’ etrafında, önemli bir adım atarak, şehrin kalkınmasına katkı veren başat aktörleri bir araya getirerek birlik ve beraberlik tesis ettik. Yapmış olduğumuz çalışmaların tamamının başarısı atmış olduğumuz bu ilk adımın eseri, birlikte olmanın rahmetidir” ifadelerini kullandı.

‘SES GETİREN, ÖRNEK PROJELERE İMZA ATTIK’
Göreve geldikten hemen sonra ilk olarak, Samsun’da üretilen ürünlerin niteliği ve çeşitliliğine olan güvenle tüm tarafları bir araya getirerek ulusal çapta ses getiren ‘Samsun’da Var, Samsun İçin Al’ kampanyasına imza attıklarını ifade eden Murzioğlu, “Hemen her sektörde nitelikli üretim yaptığımızı biliyoruz. İhracatta yapıyoruz. Ama önce markamıza; kendimiz sahip çıkmalıydık. ‘Samsun’da Üretilmiştir, Logolu Ürünleri Tercih Et; Samsun İçin Daha Çok İş, Daha Çok Aş Olsun’ anlayışıyla yaptığımız etkinlikleler ve organizasyonlarla 7’den 70’e çok geniş bir kitleye ulaştık ve ‘Samsun’da Üretilmiştir’ ibareli ürünlerin tercih edilirliğini artırdık. Kampanyanın sonucunda hem satışlar arttı, hem ulusal firmalardan işbirliği davetleri geldi hem de Samsun halkı kendi şehrinin markasını tanıdı ve sahip çıktı. Bu örnek kampanya aynı zamanda ülke çapında büyük ses getirerek pek çok il ve odaya model oldu ve olmaya devam ediyor” dedi.

SAMSUN’UN KIYMETLİ MARKASI SAMSUNSPOR
Salih Zeki Murzioğlu, ayrıca şunları söyledi:

“Samsun’un en kıymetli markası bildiğiniz üzere Samsunspor. Biz bu kampanya döneminde tüm meclis üyelerimizin katkılarını bir araya getirerek takımın o günkü şartlarda en büyük ihtiyacı olan otobüsü alıp takıma bağışta bulunduk. Bu aynı zamanda Samsunspor’a olan inancımızın, birlik ve beraberliğimizin bir nişanesi oldu. Takım için de büyük moral oldu. O yıl Samsunsporumuz şampiyon oldu.

SAMSUN

SAMSUN FUAR VE KONGRE MERKEZİ
Yine bu beraberlik vesilesi ile şehrimizin gündeminde uzun yıllardır olan ancak sonuca ulaşmak adına somut adımın atılamadığı Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ni Türkiye’nin ilk güdümlü proje desteği ile şehrimize kazandırdık. 2014 Kasım ayında Oto Show Fuarı ile kapılarını açan Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde bu zamana kadar tam 39 fuar gerçekleştirdik. Bu milyonlarca ziyaretçi, yüzlerce ikili görüşme, iş anlaşması demek. Bu Samsun’un çadır fuarcılığından prestijli ve büyüyebilen bir yapıya kavuşmuş olması demek. Bizim prestij meselesi addettiğimiz Samsun Fuar ve Kongre Merkezi çalışma ve yönetme modeliyle pek çok odaya, yine kampanyamız gibi örnek model oldu.

LOJİSTİĞİN MERKEZİ SAMSUN
Samsun hava, kara, deniz ve demir yolu bağlantısı olan Karadeniz’in tek şehri, Türkiye’de ise üç şehirden biridir. Bu imkanlara yani alternatifli ulaşım akslarına sahip olmak ise lojistik iddiasında bulunabilmenin ilk şartıdır. Biz bu imkanlarla birlikte, şehrin stratejik konumunun da farkında olarak lojistikte iddiamızı ortaya koyduk. Bunu akılcı bir yaklaşımla besledik. Uluslararası Lojistik Kongresi, Sonuç Bildirgesi, Lojistik Master Planın akabinde Türkiye’nin en büyük ölçekli majör projesi olan Samsun Lojistik Merkez Projesi’nin tamamlanmasına vesile olarak bu merkezin mükemmelleşmesi adına yatay kapalı depo yatırımlarını gerçekleştirdik. Bu projemizle TOBB tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen proje yarışmasında sektörel gelişim kategorisinde, çok sayıda projeyi geride bırakarak birinci olduk. Lojistik Merkez bugün, mevcut kapasitesi yüzde 100 dolu ve aralık ayında faaliyete alacağımız 4 adet daha yeni yatay kapalı depo da potansiyel müşterilerin beklentisinde. Etkin bir kaynak yönetimiyle, yeni projelerle depolama kapasitesini ve hizmet çeşitliliğini artırmaya devam ediyoruz.

BİLİMSELLİK, YARATICILIK, GİRİŞİMCİLİK….
Bölgede ana metal sanayi başta olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik olarak nitelikli, kaliteli üretimi desteklemek üzere çeşitli sektörlerde her türlü ölçüm, ayar ve kalibrasyon ile periyodik kontrol ihtiyacını karşılamaya yönelik, tamamen hibe ile oluşturduğumuz Samsun Uluslararası Akredite Metal ve Metroloji Laboratuvarımızın verimliliğini, etkinliğini artırmaya devam ediyoruz. Bu ihtisas gerektiren bir alan olduğu için TSE gibi bir kurumun bilgi ve birikimini ortaklık yapısı çerçevesinde laboratuvarımıza kazandırarak önemli bir mesafe kat ettik. Eskiden en yakın Ankara’da karşılanabilen bu ihtiyaç konusu hizmetler, SamLab ile daha az maliyetle, daha kısa bir sürede sağlanıyor, firmalarımıza özellikle ihracat odaklı olmak üzere çeşitli laboratuvar test, analiz ve AR-GE hizmetlerini temin ediyoruz. Bilimsel bilgi potansiyelinin teknolojik ürün haline dönüşmesini, yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik kültürünün gelişmesini sağlayan, üniversite-sanayi iş birliğinin en güçlü kurumu Samsun TEKNOPARK’ın, kuruluşuna önderlik ettik. Şehirdeki sanayici, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarını bir araya getiren yapıyı tesis ederek TEKNOPARK’ı şehrimize kazandırdık.”

‘YENİ OSB’Yİ SAMSUN’A KAZANDIRDIK’
Konuşmasında Samsun’daki OSB’lerle ilgili yapılan çalışmalara da değinen Başkan Murzioğlu, “Özel sektörün omuzları üzerinde yükselen sanayimize yatırım alanları sunan çalışma alanımızda yer alan Merkez, Kavak ve Gıda Organize Sanayi Bölgelerinin gelişimi ve sürdürülebilirliği için özverili çalışmalar yaptık. Merkez OSB’de elektrik altyapısının modernize edilmesi, atıksu laboratuvarının akredite edilmesi, şehrimizin kalkınmasına yönelik önemli çalışmalar yürüten kalkınma ajansının hizmet binasının burada yapılanması ve sanayiye yönelik insan kaynağı yetiştiren meslek yüksekokulunun kurulmasını ana başlıklar olarak sayabiliriz. Buraya ayrıca model fabrikada kazandırıyoruz. Kavak OSB’de ise trafo merkezinin kurulumu başta olmak üzere elektrik hatlarının yeraltına alınması, modernize edilmesi ve ikinci etap alanında elektrik altyapısının tesis edilmesiyle birlikte yönetim binası da kazandırdık. Kavak OSB’de sanayicinin en birincil ihtiyaçlarından olan doğalgazı getirdik. Gıda OSB’nin kuruluşundan itibaren tahsis süreçlerinin yönetimi ile birlikte bölgenin gelişimi ile ihtiyaca cevap vermeyen altyapının yenilenip güçlendirilmesi, ikinci etap alana ilişkin kanalizasyon, içme suyu, yol, yağmur suyu hatlarının imalatını da içeren altyapının tamamlanması ve yönetim binasının inşaatını gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlarla birlikte Samsun’un gelişme ihtiyacında olan sanayisine bu alanların yeterli olmadığını biliyoruz. Şehrimizin sahip olduğu potansiyelin ve ihtiyacının farkında olarak ulaşım akslarına yakın bir organize sanayi alanının oluşturulması konusunu defaatle dile getirdik, girişimlerde bulunduk. Endüstriyel bölgeden önce organize sanayi bölgesi olması konusunda ısrarcı davrandık. Ve en nihayetinde geçen yıl bu zamanlarda Türkiye’nin 354. Organize Sanayi Bölgesi resmi olarak ilan edildi ve Samsun Yeni OSB’yi şehrimize kazandırdık” açıklamasında bulundu.

SAMSUN

TÜRKİYE ORTALAMASININ 3 KATI İHRACAT
Konuşmasının bir bölümünü ihracatın artırılmasına yönelik yürüttükleri çalışmalarına ayıran Başkan Murzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik kalkınmanın sağlanması ve yüksek milli gelire sahip olmanın kilit noktalarından biri de İhracattır. 2009 yılı Kasım ayında ilimizin ihracat performansın artırmaya yönelik stratejileri belirlemek üzere kamu, sivil toplum kuruluşları ve üyemiz ihracatçı firmalarının katılımı ile ortak akıl toplantısı düzenledik ve sonuç raporunu hazırladık. Sonuç raporu neticesinde Samsun’daki dış ticaretin mevcut durumunun ve yeni fırsatların analiz edilerek şehrin ihracat vizyonunun ve stratejisinin belirlenmesi çalışmaları alanında kurumsal yapı oluşturmak adına Samsun İhracat Master Planı’nı hazırladık. Plan çerçevesinde neredeyiz, nereye gitmek istiyoruz, nasıl gideceğiz sorularının cevaplarını oluşturduk. Elbette bu dinamik bir süreç dolayısıyla ihtiyaçlarımız çerçevesinde revize ediyoruz. Türkiye’de 7/24 belge hizmeti veren ilk üç odadan biri biz olduk.

Bugün geldiğimiz noktada Samsun tek bir firmanın faaliyetlerine bağlı olmadan bir milyar doların üzerinde yıllık ihracata sahip. Üstelik sürdürülebilir bir biçimde her geçen ay, her geçen yıl artan bir ivmeyle istikrarlı bir şekilde ülke ortalamasının üzerinde seyrediyor. 2021 yılında Samsun 405 firmayla 164 ülke ve 4 serbest bölgeye 1,29 milyar dolar ihracat yapmıştır. 2009-2021 artış oranı yüzde 324,34’tür. Türkiye’nin ise 2009 yılı ihracatı 102 milyar 142 milyon 612 bin 603 dolarken, 2021 yılında 213 milyar 598 milyon 368 bin 958 dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. 2009-2021 artış oranı yüzde 109,1 olarak gerçekleşmiştir. Samsun’da ihracatın artış hızı Türkiye’nin ortalamasının üç katı üzerinde seyretmiştir. Bu noktada mütevazi davranamayacağız. Bu başarıda ortak akıl toplantılarımızla, master planlarımızla, hibe projelerimizle, eğitimlerimizle, danışmanlıklarımızla, 7/24 kesintisiz belge hizmetimizle ve yetiştirdiğimiz dış ticaret uzmanlarımızla payımız büyük. İhracat her daim bizim ana gündem maddelerimizden biri oldu ve böyle de olacaktır.”

‘TOBB’DAKİ GÖREVİM SAMSUN’UN ÖNEMİNİ GÖSTERİYOR’
Her platformda Samsun’u en iyi şekilde temsil etmeye büyük gayret gösterdiklerinin altını çizen Murzioğlu şunları söyledi:

“Samsun TSO olarak iş dünyasının temsil yüzüyüz. Bu bağlamda üyelerimizin ulusal ve uluslararası ölçekte temsil edilmesi, bağlantılar kurulması, sektörlerine yönelik çözümler üretilmesi en birincil vazifemiz. Birlik Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun tensip ve teveccühleriyle önce TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği ve akabinde odamız tarihinde bir ilk olan TOBB Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmem Samsun TSO’nun ve Samsun’un önemini gösteren bir nişanedir. Bu görevlerim aynı zamanda üyelerimizin beklentilerini, şehrimizin ihtiyaçlarının çözümü noktasında iletişim kurmak adına en kısa yol olmuştur. Bunu bilhassa pandemi döneminde üyelerimizin beklenti ve sorunlarını en doğru noktaya, en kısa sürede aktarmak hususunda birlikte deneyimledik.

Yine camiamızı ulusal ve uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil edebilmek adına başbakanlarımızı, bakanları, üst düzey bürokratları, dünyanın her kıtasından büyükelçileri ve ticari ataşeleri ağırladık. Fransa’dan Almanya’ya, İspanya’dan İngiltere’ye, Rusya’dan, İran’a, Çin’den Japonya’ya, Amerika’dan Latin Amerika Ülkeleri Brezilya ve Meksika’ya, Güney Afrika’dan Etiyopya’ya kadar toplam 44 ülkeyi Samsun’da ağırladık. Banka genel müdürlerini sorunlarınızı birebir çözebilmeniz adına sizlerle buluşturduk. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin, en güçlü markalarının E-satış platformlarının CEO’larını üst düzey yöneticilerinin vizyonlarını paylaştığı buluşmalar gerçekleştirdik.

MİLLİ OTOMOBİL TOGG VE TOBB TOPLANTISI
Şehrimizi gururlandıran Üreten Samsun’un yıldızlarına plaket takdim ettiğimiz, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin temsilcilerinin bir araya getirdiğimiz ödül törenleri gerçekleştirdik. Türkiye’nin Milli Otomobili TOGG’u Anadolu’da ilk kez odamız hizmet binasında Samsun halkının beğenisine sunduk. TOGG’un CEO’sunu gençlerle buluşturduk. Camiamızın çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Yönetim Kurulu Toplantısı’nı yeni hizmet binamızda gerçekleştirdik. Sizlerin de büyük destekleriyle camiamızın tarihine bir mihenk taşı kazandırdık. Samsun ekonomisinin temsil yüzü olarak ulusal ve uluslararası düzeydeki konuklarımızı modern bir çehreyle karşılayacağımız fiziki koşullar tesis ederek, üyelerimize daha donanımlı bir ortamda hizmet vermenin ve camiamızı daha prestijli bir ortamda temsil etmenin gururunu paylaştık. Hiç şüphesiz bir yıl önce hizmete aldığımız yeni hizmet binamız; uzun yıllar camiamıza, şehrimize katkı vermeye devam edecektir.”

SAMSUN

‘İHRACAT ŞAMPİYONU İLLER ARASINDA OLACAĞIZ’
Çalışmalara katkılarından dolayı meclis üyelerine teşekkür eden Murzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sizlerin de destekleriyle Samsun’a, camiamıza değer katan bir çalışma süreci gerçekleştirdik. Bizler 100 yılı aşkın köklü bir tarihe sahip Odamızın köklerinden aldığı deneyim ve güçle, her daim genç kalacak ideallerimizle Güçlü Samsun, Güçlü Türkiye hedefiyle; Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı ‘Vatanını En Çok Seven, İşini En İyi Yapandır’ sözü doğrultusunda Samsunumuzu ve odamızı kurumsal anlamda daha yüksek bir seviyeye taşımaya gayret gösteriyoruz. Sizlere kısaca paylaşmaya çalıştığım bu süreçte iyi bir mesafe kat ettik. Ancak bu şehrin sahip olduğu potansiyelin Samsunumuz adına kazanca dönüşmesi için yapacak daha çok işimiz var. Kurtuluş meşalesinin yakıldığı ilk adım şehri Samsun çok güçlü bir marka. Bu şehirde uluslararası platformda yer almaya layık çok güçlü değerlerimiz var. Biz onları uluslararası marka olarak görmek istiyoruz. Odamız çatısı altında bu amaca hizmet edecek, profesyonel danışmanlık sağlayacak bir Marka Ofisi planlamaya başladık. Gelecek çok hızlı geliyor. Firmalarımızı geleceğe hazırlamak istiyoruz. Green Deal yani Yeşil Mutabakat uyumlanma sürecinde üyelerimize destek olacak çalışmalarımız var. Göreve geldiğimizden bu yana büyük yatırım yaptığımız üniversite-sanayi iş birliğini daha üst bir seviyeye taşımaya hazırlanıyoruz. Son somut eserimiz oda hizmet binamızın hemen yanında odamıza taşınmaz olarak kazandırdığımız arsamızda üyelerimizin yaralanabileceği ve gelir sağlayabileceğimiz birimlerin oluşturulacağı bir yapı kazandıracağız. Kuruluşunda büyük gayretimiz olan Samsun Yeni Organize Sanayi Bölgesinin sanayiye bir an evvel kazandırılabilmesi için çalışmaların bizzat takipçisi, emekçisi olmaya devam edeceğiz. İhracat bizim için itibar meselesi. Sürdürülebilir ihracat hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı çeşitlendirerek devam edecek ve Samsun’u ihracat şampiyonu iller arasına taşıyacağız.”

Fatma SINAN

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.