‘KANDA ENFEKSİYON ÖLDÜRÜR’

‘Kana mikrop karışması’ olarak bilinen ‘Sepsis’, dünyana en çok görülen hastalıkların başında geliyor. Prof. Dr. Sünbül, “Sepsiste zamanında ve etkin tedavi şart” dedi

Liv Hospital Samsun’dan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, ‘kanda enfeksiyon hastalıkları’ hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kanın sağlıklı insanlarda mikropsuz olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Kana mikrop karışmasına tıp dilinde sepsis denir. Pek çok değişik tür mikrop çeşitli yollarla kana karışabilir ve hastalığa neden olur” dedi.

SEPSİS, DÜNYADA ETKİLİ HASTALIK
Enfeksiyon hastalıklarının ‘en acil tedavi gerektiren hastalıklardan’ olduğuna dikkati çeken Sünbül, “Zamanında ve etkin tedavi yapılamaz ise organlarda hasar yaparak ölümle sonlanır. Sepsis dediğimiz bu hastalık ile tüm dünyada sıkça karşılaşılmaktadır. Birçok ülkede hastalığın oranı bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre yılda ABD’de yaklaşık bir milyona yakın kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık hastane dışında çeşitli nedenlerle oluşabileceği gibi hastanede yatan kişilerde de gelişebilmektedir. Özellikle yoğun bakım hastalarında kanda enfeksiyon oluşma riski çok daha yüksektir” diye konuştu.

HER TÜRLÜ İLTİHABI CİDDİYE ALIN
Kana mikrobun nasıl karıştığı hakkında bilgi veren Sünbül, şöyle devam etti:

“Kana mikrop, kısa süreli ve miktar olarak az sayıda veya uzun süreli daha fazla miktarda karışabilir. Diş fırçalama veya çiklet çiğneme gibi basit işlemler sırasında bile kana geçici süre ve az sayıda mikrop karışabilir ancak bağışıklık sistemi bu mikropları yok eder ve hastalık oluşmaz. Ancak uzun süreli ve fazla miktarda mikrop kana karışır ise kanda enfeksiyon gelişir. İdrar yolları iltihabı, kalp kapaklarında veya kalp duvarında gelişen iltihap, kemik iltihabı, bağırsak iltihabı, cilt iltihabı, iç organlarda olan apseler başta olmak üzere birçok organ veya sistemimizde gelişen iltihap sepsis gelişimine neden olabilir. Ayrıca şeker hastaları, kanser tedavisi verilen kişiler, organ nakli yapılanlar ve yaşlılarda bağışıklık sistemi baskılanmış olduğundan veya yenidoğan dönemindeki bebeklerde ise bağışıklık sistemleri henüz gelişmediğinden bu tür hastalıklara karşı eğilim fazladır.”

ARTAN ATEŞ, HALSİZLİK, BAŞ AĞRISI
Vücutta iltihap olduğunda başta ateş yüksekliği, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, bulantı, kusma gibi pek çok klinik bulgunun yanında kanda bazı değerlerin yükseldiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Kana mikrop karıştığından şüphelenilirse hasta derhal hastaneye yatırılır ve incelenir. Klinik şüphe ile birlikte ayrıntılı fizik muayene ve laboratuvar tetkikleri ile tanı konur. Hastadan alınan kanın kültürü yapılır ve kan kültüründe mikrop üretildiğinde tanı kesindir. Bu işlem birkaç gün alabilir, kanda enfeksiyon düşünülen hastalarda derhal tedavi başlanır. Ayrıca kanda mikrop olduğunda pek çok laboratuvar değerleri de artabilir ve tanıda yardımcıdır” dedi.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.