OMÜ’DEN ‘TARİHİ’ İMZA!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Sektör Kampüste programının paydaşları arasında yer alan OMÜ, tanıtım töreninde TÜBİTAK ile iş birliği protokolü imzaladı

11.04.2023
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji ekosisteminin birikimlerini öğrenciler ile buluşturmak amacıyla hayata geçirilen ‘Sektör Kampüste’ programının tanıtım töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımları gerçekleştirildi. Tören kapsamında program paydaşları arasında yer alan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) ile TÜBİTAK arasında protokol imzalandı.

ÜNİVERSİTELER İLE FİRMALAR İŞ BİRLİĞİ
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal‘ın yanı sıra program paydaşı üniversitelerin rektörleri, akademisyenler ve firma yetkilileri katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın program hakkında bilgiler verdiği tanıtım toplantısında ‘Sektör Kampüste’ programı kapsamında paydaş üniversiteler ile firmalar arasında iş birliği protokolleri imzalandı.

Protokoller kapsamında Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalı arasında protokol imzalandı.

ÖĞRENCİLERE İSTİHDAM ŞANSI
İmzalanan protokol hakkında bilgi ve düşüncelerini aktaran Rektör Ünal, “Bu programda önemli ve esas olan durum sektörü kampüse getirip dersler vermeleri. Sektör, kampüse gelmek suretiyle eğitimde bir AR-GE ve ortaklık hazırlaması. Biz sektörün ihtiyacına tekabül eden dersleri seçmeli ders olarak yerleştireceğiz. Öğrencimiz burada özellikle staj ve istihdam konusunda sektörün beklentisini karşılayacağı için istihdam şansı yükselecek” ifadelerini kullandı.

‘ARTIK SIRA BULUŞMA VE KAYNAŞMADA’
Üniversite için önemli olan kısım ise paydaşlarla ortak hareket etmek olduğuna değinen Rektör Ünal sözlerini şöyle noktaladı:

“Eğitimde, AR-GE’ de hatta üretimde ortak hareket etmek önemli bir gelişme. OMÜ, Türkiye’deki 20 üniversiteden birisi oldu. Bu protokol bizim sektörde kuracağımız ortaklıklara taban oluşturacak. Sektör kampüste projesi üniversitelere yeni bir vizyon belirledi. Üniversitenin ve sanayinin işbirliği beklenen bir durumdu. Artık sıra buluşmaya ve kaynaşmaya geldi.”

Tören, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile program paydaşı üniversite Rektörleri ve firma temsilcilerinin fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.