Psikologlar Meslek Yasası İstiyor!

11.05.2020
A+
A-

Gizem ÖZBEK yazdı..

Her geçen gün sayıları gittikçe artan, biraz popüler – medyatik bir yüz haline gelince de herkes tarafından tercih edilen, hatta ve hatta devlet kurumlarının online sistemleri üzerinden psikoloji meslek tanıtımı yaptırılan sahte psikologlar…
Yıllardır devam eden ve çözülemeyen bu sorun nedeniyle psikoloji alanı mesleğini koruyan bir meslek yasası olmadığı için istismara uğramaktadır.
Peki gerçek psikolog kimdir?
Psikolog, psikoloji lisans programlarından ya da YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurtdışı psikoloji lisans programlarından lisans derecesi ile mezun olan kişidir. Lisans eğitimi şarttır. Herhangi başka bir alandan mezun olup, psikoloji alanında yüksek lisans yapılmış olması kişiye psikolog unvanı kazandırmaz.
Türk Psikologlar Derneği’nin konuya ilişkin açıklaması şu şekildedir;
“Ulusal mevzuata göre (a) psikoloji veya PDR lisans mezunu olup klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi alanlar ile (b) diğer lisans programlarından mezun olup klinik psikoloji alanında hem yüksek lisans hem de doktora derecesini (iki düzeyi eksiksiz) alanlar “klinik psikolog” unvanı kullanabilir. “Klinik psikolog” unvanı, bir kişiye “psikolog, uzman psikolog, psikoterapist” vb. unvanları kullanma hakkı tanımaz.”
Konuya ilişkin bilgiler ve açıklamalar gayet netken bir meslek yasasının olmaması sebebiyle birkaç saat online eğitim alan kişilerden, bilinçaltı temizliği yaptığını iddia eden şarlatanlar, yaşam koçları ya da psikoloji lisans mezunu olmadan yüksek lisans yaparak psikolog olduğunu iddia eden sahte psikologlardan bıktık!
Sosyal medya hesaplarında uzunca biyografiler yazan, bilinçaltı temizliği yaptığını söyleyen, yaşam koçu olduklarını ya da bir şeylere koçluk yaptıklarını belirten ya da rahmani psikolog, manevi danışman olduğunu söyleyen, ruh sağlığını hiçe sayan bu insanlardan lütfen uzak durun.
Ruh sağlığı beden sağlığı kadar kıymetlidir.
Psikoloğa gittiğinizde ya da online danışmanlık almak istediğinizde yapılması gereken ilk şey kişinin lisans diplomasını sormaktır. Eğer psikoloji lisans mezunu değilse psikolog değildir.
Yıllardır beklediğimiz meslek yasası çıkıp alan sınırları, unvan kullanımı, sahte psikologların engellenmesi, psikologların çalışma şartlarının iyileştirilmesi gibi problemlerin vb. sorunların çözülmesi sağlanana kadar lütfen gerçek bir ruh sağlığı uzmanından destek aldığınızdan emin olun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.