EĞİTİMCİ

22.06.2022
A+
A-

TATİL ÖNERİLERİ-2

      Öğrenciler yaklaşık2.5 ay sürecek yaz tatiline girdi. Sıcak yaz aylarında aileleri ile birlikte daha çok vakit geçirecek çocukların bu tatillerini mutlu, verimli ve başarılı geçirmeleri için farklı etkinlikler, faaliyetler planlanmalıdır.

Pandemiboyunca 3 yıla yakın zaman evlerde kapalı kalan çocukları tekrar evlere kapatıp, tv, bilgisayar ve internete mahkum etmeyelim.

Yaz etkinlerinde ailelerin bireysel girişimleri olabildiği gibi yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği  gençlik kampları, sportif, kültürel ve beceri  etkinlikleri  v.b alternatifler de vardır.

Verimli bir yaz tatili için çocuklar;

  • SPOR yapsınlar… Bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak yaş gruplarına göre yüzme, jimnastik, buz pateni, voleybol, basketbol, futbol v.b. spor branşlarına yönelsinler.
  • KİTAP okusunlar… Okuyacakları kitapları ilgi, yetenek ve zevklerine göre kendileri belirlesin. Okudukları kitapları paylaşacakları toplu etkinlikler, sunumlarda bulunsunlar.
  • DOĞAYLA tanışsınlar… Toprağa, suya ve hayvana temas etsinler. Yaşadıkları dünyayı tanısınlar. Çevreye duyarlı, hayvanları, canlıları koruyan ve seven bireyler olarak yetişsinler.
  • SEYAHAT etsinler… Eşi, dostu ve akrabayı tanısınlar. Aile büyüklerini ziyaret ederek, geçmişleri ile bağ kursunlar.
  • SORUMLULUK alsınlar… Ev işlerinde, alışverişlerde onlara görevler verelim. Evde, pazarda, markette evin ihtiyaçlarını karşılasınlar, yaşayarak öğrensinler.
  • ÇALIŞMA HAYATI ile tanışsınlar… Kısa süreli de olsa ticaret hayatında, esnaf ve sanatkar yanında emek, alın teri, adalet, vefa, dayanışma ve yardımlaşma b değerleri pekiştirecek çalışma hayatının içerisinde bulunsunlar.

 

Yaz tatilinde yapılabilecek bu etkinliklerden daha önemlisi çocuklarımıza, gençlerimize daha çok zaman ayırmak, birçok etkinliği birlikte yapabilmek daha da önemlisi onlara çok daha değer verip, onları çok sevmektir.

    Çocuklarımız ve gençlerimiz bu yaz tatili boyunca sanal dünyadan çıkıp, gerçek hayatla tanışmalı, kendisine, ailesine, ailesine ve insanlığa hizmet edecek değerleri, becerileri edinmelidir.

İYİ TATİLLER…

Mutlu ve sağlıklı kalın…

 NOT: Değerli okuyucular, eğitim yazılarımıza yaz tatili nedeniyle bir müddet ara veriyoruz. Yeni dönemde buluşmak üzere…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
3 Şubat 2022
27 Ekim 2022
28 Nisan 2022
15 Aralık 2022
9 Haziran 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.