Samsun’da ‘TRAFİK’ zirvesi

Samsun’da konuşan Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, “Trafikte herkesin sorumluluğu var. Trafik kazalarındaki can kayıplarını yüzde 50 oranında önleyen 2 ülkeden birisiyiz” dedi

TRAFİK

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde illerde yürütülecek faaliyetlerin ve hedeflere ulaşmadaki etkinliğin detaylı olarak değerlendirilmesi, trafikle ilgili sorunların incelenerek uygulayıcı personelin çözüme yönelik görüş ve önerilerinin alınması gibi konuların görüşülmesi amacıyla Samsun’da trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve bölge trafik denetleme şube müdürlerinin katılımı ile “Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

TRAFİK

SAMSUN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDE ZİRVE
Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan toplantının açılışında Samsun İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Mühendislik Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Metin Mutlu Aydın ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın sunum gerçekleştirerek, trafikteki can güvenliği, trafik akışı ve akıllı sistemler hakkında görüşlerini bildirdiler.

TRAFİK

VALİ DAĞLI’DAN ‘TRAFİK’ ÇAĞRISI
Trafik kazalarının önlenmesi için yaya ve dürücü tüm insanların kurallara uyması gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Hepimiz birer hem yayayız hem de sürücüyüz. Trafik ışığı olan yerlerde sürücüler kadar yayalar da trafik kurallarına uymakla hükümlüdürler. ‘Önce yaya’ uygulaması trafik ışığının olmadığı yerlerde geçerlidir. Bu konuda maalesef yanlış bir algılama var. Bu yüzden maalesef de ölümlü ya da yaralamalı, yayalardan kaynaklı kazalarımız ve yayalarımızın mağduriyetlerine rastlıyoruz. Bu da son zamanlarda en sık rastladığımızdan konulardan birisidir. Herkesin trafikte üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

TRAFİK

Trafik Başkanı Mehmet YAVUZ

BAŞKAN YAVUZ: ÖLÜMLERDE 1’İNCİ SIRADA
Alınan tedbirler ve uygulamalar sonucunda son yıllarda trafik kazalarında ve kazalara bağlı ölümlerde düşüş yaşandığına dikkat çeken Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, “Dünyada 5 ve 29 yaş arası ölüm sebepleri arasında trafik kazası ölümleri 1’inci sırada yer alıyor. Tüm trafik kazalarına ölüm sebepleri arasında baktığınızda burada da Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre 8’inci sırada yer alıyor. Dünya bu kadar büyük bir sorunla karşı karşıya. Denetim ile dünyadaki kazaları bir yere kadar azaltabiliriz. Denetim yapılmadığı zaman kazaların arttığını söyleyebiliriz. İçişleri Bakanlığı olarak tek argümanımız denetim. Denetimden asla vazgeçmeyeceğiz ancak denetimin dünya üzerindeki kazaları azaltma, can kayıplarını azaltma etkisi ne kadar etkili, sürekli ve yoğun yaparsanız en fazla etki oranı yüzde 25’tir. Dolayısıyla geri kalan altyapı, eğitim, sağlıktır. Yani denetimin yanı sıra diğer disiplinler de kazaların azaltılması ve can kayıplarının önüne geçmek için önemlidir. O yüzden 2021-2030 yıllarındaki strateji belgesi, tüm kurum, aktör ve trafikteki herkesin bir sorumluluğunun olduğunun belirtmek isterim. Ayrıca trafik kazalarındaki can kayıplarını yüzde 50 oranında önleyen dünyadaki 2 ülkeden birisiyiz” diye konuştu.


İHA

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.