SAMSUN’UN ‘TEK KADIN’ PİLOTU!

Samsun’da öğretmen pilot olarak görev yapan Göksel Burte Açıkgöz, insanların istikbaline hizmet etmenin gururunu yaşadığını söyledi

SAMSUN

Samsun‘da bir üniversitenin uçuş akademisinde ‘öğretmen pilot’ olarak görev yapan Göksel Burte Açıkgöz, 14 yıldır pilotluk mesleğini icra ediyor. Geleceğin pilotlarını yetiştiren Göksel Burte Açıkgöz, Samsun’un tek kadın pilotu olarak dikkat çekiyor.

Pilot olmak isteyen kişilere seslenen Göksel Burte Açıkgöz, “İstikbalin göklerde olduğu ifadesini dikkate alacak olursak, bu öngörülü söz ve kutsal mücadelenin başladığı vatan toprağında bu mesleği tercih etmekte ne kadar yerinde bir karar verdiğimi göstermesi bakımından ayrıca anlamlıdır. Böylesine kutsal bir vatanın evladı olarak ülkemin ve insanlarımızın istikbaline hizmet etmek, bu uğurda görev yapan herkes gibi beni de gururlandırıyor” dedi.

SAMSUN

MESLEĞE AŞIK VE SORUMLULUK SAHİBİ
Kadınların çalışmalarının da çalışmamalarının da ayrı zorlukları olduğunu belirten Göksel Burte Açıkgöz, “Ne var ki kendi ayaklarım üzerinde durmak, toplumsal verimliliği artırmak, sadece tüketen değil, nitelikli üretici olmak isteyen her insan gibi ben de hizmet sektöründe üretiyorum. Benim motivasyonum; ülkemi, insanımı, seviyor olmam, kamusal ve sosyal duyarlılıklarım ile alakalıdır. Önce milletime ve devletime, ardından da insanlığa katkı sağlamak, benim için çok değerli. Ben bu bakış açısı ile çalışıyorum. Pilotluğun, insanın havada iken kendisini bulutların arasında özgür hissettiği, hayal gibi bir dünyaya daldığı, kazancının bol olduğu düşüncesi ile yapılacak bir meslek asla olmadığına; havada, elektrik, elektronik ve mekanik donanımları olan bir aygıtla insan (can) taşıdığınızı, bu sorumluluk bilinci ile zihinsel ve bedensel kontrolüne güvenen, bu mesleğe aşık, sorumluluk sahibi insanlar tarafından yapılması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

SAMSUN

‘ZORLUĞU ABARTMAMAK GEREK’
Her meslekte olduğu gibi pilotluk mesleğinin de kolaylık ve zorlukları olduğunu ifade eden pilot Açıkgöz, “Bunu abartmamak gerek. Zira başka meslek gruplarının yaşadığı zorlukları biliyor ve duyuyoruz. Burada önemli olan; bireysel, mesleki, sosyal ve kamusal faydayı artırmak için en üst düzeyde sorumluluk hissine sahip olmak, buna yönelik samimi bir çaba ile zorlukların üstesinden gelmek, kuruma ve kamuya yararlı olacak ve hayatı kolaylaştıran, kaliteli hale getiren süreçleri işletebilmektir” dedi.

SAMSUN

KIZ KARDEŞLERİ DE PİLOT
Kız kardeşlerinin de kaptan pilot olduğunu belirten Açıkgöz, “Babam havacı asker ve bu meslekten emekli olmuş bir insan. Annem de bu şuurla vatanını seven bir hanımefendidir. Onların bana verdiği desteği asla inkâr edemem. Diğer taraftan, kız kardeşlerim de havayolunda kaptan pilot olarak uçuyorlar ve bizim çevremizde çok fazla pilot olunca tepkiler şaşkınlık uyandırmamıştır. Olumlu ve katkısı olan tepkiler aldığımı söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
İHA

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.