Seçim öncesi mi? Seçim sonrası mı? | Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Seçim öncesi mi? Seçim sonrası mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın af ve askerlik yasasında yaptığı açıklamalar 23 Haziran seçimleri öncesinde erken terhis olacak askerlerin ve cezaevlerindeki mahkumların çantaları toplatmaya yetti.

Bu haber 09 Haziran 2019 - 14:29 'de eklendi.

Kamuoyunda af olarak bilinen ceza indirimi ve yeni erken terhis konusunda çelişkili açıklamalar yapılıyor olsa da hükümet 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesi yeni askerlik ve ceza indirimi yasalarını geçirmeye hazırlanıyor.

KOĞUŞLARDA ÇANTALAR TOPLANDI
Türkiye’nin en sıcak gündemi haziran ayında yaşanıyor. 23 Haziran İstanbul seçimleri bunun en büyük nedeni. Bayram sonrası siyasette ve mecliste hareketli günler beklenirken, en büyük heyecan ise askeri ve cezaevi koğuşlarında yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın af ve askerlik yasasında yaptığı açıklamalar 23 Haziran seçimleri öncesinde erken terhis olacak askerlerin ve cezaevlerindeki mahkumların çantaları toplatmaya yetti.

MECLİSTE YOĞUN MESAİ DÖNEMİ
23 Haziran tarihini kritik bir viraj olarak gören ve YSK’nın iptal ettiği seçimleri asla kaybetmeye tahammülü olmayan AK Parti’de özellikle asker terhisleri ve mahkum ailelerinden gelecek oyların hesabı yapılıyor. Yüzbinlerce aileyi yakından ilgilendiren bu iki konuda AK Parti 23 haziran seçimleri öncesinde 2 hayati yasayı bir an önce çıkarmanın hesabını yapıyor. Salı günü açılacak olan mecliste bu konuların tam netlik kazanması bekleniyor.

AK PARTİ’DE İNCE HESAPLAR
Bu iki yasanın 23 haziran sonrasına kalması durumunda hükümetin ‘İstanbul seçimlerinde oy kaybederiz’ çekincesi AK Parti’de ince hesapların yapılmasına neden olurken, Erdoğan’ın kurmaylarına ‘bu iki yasayı seçim öncesi meclisten geçirin’ talimatı verdiği söyleniyor. Mahkum aileleri özellikle MHP’nin gündeme getirdiği 5 yıllık ceza indirimi konusunun meclisten geçmesini isterken, MHP’de kendi hazırladığı tasarının hükümet tarafından dikkate alınmasını bekliyor.