ŞEHR-İ NUH’TA BULUŞTULAR!

Şırnak’ta, ’81 İl Şehr-i Nuh’ta Buluşuyor’ projesi kapsamında bir araya gelen kadınlar, Cizre İlçesi’nde tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti

İçişleri Bakanlığının desteğiyle Yeşeren Gençlik Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen projeyle Şırnak’ta buluşan kadınlar, Cizre ilçesinde Mem ve Zin, Nuh Peygamber, İsmail Ebul-İz El Cezeri Türbesi, İçkale, Cizre Müzesi ve eski çarşıyı gezdi.

ŞARKILAR EŞLİĞİNDE HALAY
Dağkapı Mahallesi’nde bulunan Dengbejler Evini gezen kadınlar, burada Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.
Şırnak Yeşeren Gençlik Derneği Başkanı Hatice Atan, projeyle artık bölgede terörün değil barışın ve kardeşliğin hakim olduğunu, her yere rahatlıkla gidebileceğini göstermek istediklerini söyledi.

SAMSUN ELVİNDER DE ORADA
Samsun’dan kente ilkez gelen Elveren İnsanlar Derneği (ELVİNDER) Başkanı Yeşim Gürsoy da, “O çok kötü yıllarda yaşanan algılar yok. Bugün burası değişmiş ve bambaşka bir şehirle karşı karşıyayız. Yeni yapılanmış. Halkı modern ve çağdaş. Kadınları çalışkan olan Doğu artık bir cazibe merkezi olmalı. Biz Karadeniz olarak Şırnaklıyız, Hakkariliyiz, Ağrılıyız, Vanlıyız ve buralara geliyoruz. Onun için hepimiz birlikteyiz, Türkiye için görevdeyiz” sözlerine yer verdi.

 

Sibel TOPAL

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.