TES-İŞ Genel Başkanı Samsun’da ‘GEÇİNMEK İMKANSIZ OLDU!..

TES-İŞ Temsilciler Kurulu, çalışma hayatı ile ilgili gelişmeleri görüşmek, YEDAŞ AŞ’de yapılacak toplu iş sözleşmesi öncesi üyeleriyle yüzleşmek, sorun ve taleplerini dinlemek üzere toplandı

Samsun’da konuşanla TÜRK-İŞ’e bağlı TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu,”Ev kiralarında ve temel tüketim ürünlerindeki olağanüstü artışlar, emeği karşılığında aldığı ücretle yaşamını sürdüren kesimin geçimini imkansız hale getirdi” dedi.

SENDİKAL HAREKETİN LOKOMOTİFİYİZ

Samsun TES-İŞ Şubesi konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Genel Başkan İrfan Kabaloğlu,”Öncelikle Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum. İşyerlerinde sendikayı temsil eden her arkadaşımızı önemsiyor ve gerekli değeri veriyoruz. Hem sektörel anlamda, hem de sendikal hareketin lokomotif sendikası olarak TES-İŞ’in Türkiye için çok önemli ve öncü bir sendika olduğu bir gerçektir. Toplu iş sözleşmeleri öncesi bu toplantının benzerlerini Trabzon, İstanbul, Erzurum, Edirne ve Adapazarı şubelerinde de yaptık. Çok verimli geçti. Birlik ve beraberliğimiz bozmadan yolumuza devam ediyoruz” dedi.

İşyeri Temsilciler Kurulu Toplantısı’nın sonucunda bir basın bildirisi yayımlandı ve bildiride şu görüşlere yer verildi:

ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI

“Sendikamızın çeşitli iş kollarında yaklaşık 70 bin üyesi bulunmaktadır. Üyelerimiz çok tehlikeli iş kollarında çalışmakta ve sıklıkla ölümlü iş kazalarına maruz kalmaktadır. Temsilciler kurulu üyelerimiz, son yıllarda mevzuattaki gelişmelere, iş verenlerin aldıkları tedbirlere ve denetimlere rağmen ölümlü iş kazalarının önlenmesi ve ortak İSG (İşçi sağlığı güvenliği) kültürü oluşturulması hedefi çerçevesinde sendikamızın sürece katkısını artırmak amacıyla üyelerimizin farkındalığını artıracak çalışmalar yapacağız. Sendikamız Tes-İş Türk-İş kamu koordinasyon kurulunda yürütülen çalışmalar sonucunda taleplerimizin, (2023 yılı kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolüne” yansıması sağlanmış.

GEÇİM SIKINTISI ÇEKİYORUZ

Ancak, ev kiralarındaki ve temel tüketim ürünlerindeki olağanüstü artışlar emeği karşılığında aldığı ücretle yaşamını sürdüren kesimin geçimini imkansız hale getirmiştir. Bu durum başta özel sektörde olmak üzere işverenlerin iş barışını ve çalışanların alım gücünü koruyacak toplu iş sözleşmelerine imza atmalarını zorunlu kılmaktadır. Önümüzdeki toplu iş sözleşmelerinde üyelerimizin talepleri dikkate alınmalı ve müzekare masasına öyle oturmalıdır. Yıl sonuna doğru artan vergi dilimleri nedeniyle ücretli kesim kademeli olarak gelir kaybına uğruyor, yılbaşında alınan maaşın yılın sonunda da aynı şekilde alması ve vergide adaletin sağlanmasını talep etmekteyiz.”

Toplantıya, TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, Genel merkez yönetim Kurulu üyeleri, Samsun Şube Başkanı Emrah Baylan, yönetim kurulu üyeleri, sendikaya bağlı Samsun, Amasya, Çorum, Sinop, Tokat ve Ordu illerine bağlı işyeri temsilcileri katıldı.
Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.