Türkiye-İran sınırı kapatıldı

İran’da koronavirüs nedeniyle ölü sayısının 8’e yükselmesinin ardından Türkiye’den flaş bir karar geldi. Türkiye, Van’daki Kapıköy Sınır Kapısı’nı kapattı.

23.02.2020
A+
A-

 Kararı İçişleri Bakanlığı duyurdu. Öte yandan, Nahçıvan Dilucu Sınır Kapısı da kapatıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Hastalığın İran’da görülmesi bizler için alarm anlamına geliyor. İran’dan Türkiye’ye gelişler durduruldu, Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla Türkiye’ye komşu olan İran’da koronavirüs nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye-İran sınırı giriş çıkışlara kapatıldı.

DİLUCU SINIR KAPISI DA KAPATILDI

Öte yandan, Nahçıvan Dilucu Sınır Kapısı da kapatıldı. Aralık ilçesi Kaymakamı Mustafa Görmüş’ün olay yerinde inceleme yaptığı ve ekiplerin teyakkuz halinde olduğu bilgisine ulaşıldı.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA: KOMŞUMUZLA SINIRLARIMIZI GEÇİCİ OLARAK KAPATMA KARARI ALDIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “32 ülkede toplam koronavirüs vakası sayısı 80 bine yaklaştı. Salgını ülkemizden uzak tutmayı başardık. Hastalığın İran’da görülmesi bizler için alarm anlamına geliyor. Bizzat İran Sağlık Bakanı’yla görüştüğümüzü söylemiştim.

Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu yakından takip etmektedir. Bugün itibariyle İran’da vaka sayısı 43 ölü sayısı 8 olarak tespit edildi. İran’la üç sınır kapımız bulunuyor ayrıca Iğdır’da Nahcıvan’la Dilucu sınır kapısı bulunuyor.

Tüm uluslararası uçuşlar (İran’dan gelişler) saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu.

Tedbir amaçlı olarak tüm sınır kapıları geçici olarak kapatıldı.

Van’da soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı. Onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı.

IĞDIR VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Iğdır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise, “İran’da görülen koronavirüsü vakalarına karşı ilimiz sınır ili olması sebebiyle her türlü emniyet ve sağlık tedbirleri ilk andan itibaren alınmıştır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haber ve yorumlara lütfen itibar etmeyiniz” denildi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.