‘YOLUMUZ, ATATÜRK’ÜN YOLU’

Onur Anıtı’na yapılan saldırı sonrası Atakum Belediyesi tarafından düzenlenmeye başlayan ‘Atatürk’ü Anlamak’ başlıklı konferanslardan ikincisinde konuşan Cemil Deveci, “Atatürk’ün yol haritasını takip edeceğiz” dedi

Atakum Belediyesi tarafından Kurtuluş Savaşı’nın simgesi Onur Anıtı‘na yapılan saldırı sonrası Atatürk’ü kitlelere her yönüyle tanıtmak amacıyla düzenlenmeye başlayan “Atatürk’ü Anlamak” konulu konferanslar, vatandaşların yoğun ilgisi ile devam ediyor.

TÜM YÖNLERİYLE ATATÜRK
Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını, düşüncelerini ve devrimlerini tüm yönleri ile yurttaşlara anlatmak amacıyla düzenlenmeye başlayan ve 23 Nisan’a kadar devam edecek beş konferanstan ikincisi Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Aydın konferansta “Atatürk ve Eğitim” alt başlığında bilgiler verdi.

‘İLKELERİ, YAŞAM BİÇİMİMİZ’
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci yaptığı konuşmada İstiklal Marşı’nın dizelerinde bağımsızlık mücadelesi veren bir milletin ortak duygularının anlatıldığını ifade ederek, “Hiç kimsenin hiç kimseden farkı yok. Hep beraberdik bu yol haritasını takip ederken. Bu Cumhuriyeti birlikte kurduk, Cumhuriyet bize emanet edildi. Hiç kimsenin bu yol haritasını delmeye hakkı yok. Mustafa Kemal Atatürk’ün yol haritasının, onun bize emanet ettiği Cumhuriyetin ve ilkelerinin bir benzeri dünyada yok. Bu şiir kolay yazılmadı. Bu şiiri analar, çocukları ile beraber savaş meydanlarında yazdılar. Bu şiir bu değerleri seslendirdi, bu yürekleri bir araya getirdi. Biz böyle bir milletiz. Sevgili hocam bugün anlatacak. Atatürk’ü, Atatürk’ün ilan ettiği Cumhuriyetin ilkelerini anlatacağız ve yaşam biçimi haline getireceğiz. Atatürk Cumhuriyet döneminde çıkardığı Türk Medeni Kanunu ile kadını Avrupa’nın pek çok ülkesinden önce bağımsızlaştırdı. Türk kadını Türk Medeni Kanunu’ndan önce eşitlik, bağımsızlık, özgürlük için mücadele etmiş, dernek kurmuş. Bu haklar kendiliğinden değil Türk kadını istediği için verildi. Sizi burada çoğunlukla görmüşken ‘Atatürk’ün yolundan bizden önce, bir adım önde gidin’ demek istiyorum. Yol haritası belli. Hepimiz oradan, arkanızdan geleceğiz” dedi.

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Aydın Atatürk ve Eğitim konulu konferansında küçük yaşlardan itibaren modern tarzda aldığı eğitimin Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri ve devrimleri üzerinde önemli etkileri olduğunu belirti.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.