Dolar 32,6170
Euro 34,7641
Altın 2.500,64
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 22°C
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 21°C

TÜRKİYE’DE İLK KEZ SAMSUN’DA!

Türkiye’nin ilk Köy Yaşam Merkezi Samsun’da açılırken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Köy okullarımız ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecek” dedi

TÜRKİYE’DE İLK KEZ SAMSUN’DA!
REKLAM ALANI
13 Haziran 2022 16:32

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk kez Samsun’da açılan ve tüm Türkiye’de açılması planlanan Köy Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki öğretim yılında ihtiyaç olan tüm noktalarda köy okullarımız ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecekler. Köylerde ana sınıfı açılmasıyla ilgili 10 öğrenci şartını 5’e düşürdük” dedi.

ATAKUM ALANLI’DA BİR İLK
Türkiye’deki ilk Köy Yaşam Merkezi Samsun’un Atakum ilçesi Alanlı Mahallesi’nde Bakan Mahmut Özer ve protokol üyelerinin katılımı ile açıldı. “Alanlı Recep Asal Matematik ve Tabiat Okulu” adıyla açılan Köy Yaşam Merkezi’nde öğrenciler matematik ve doğa hakkında eğitimler alacak. Okulun açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu ve ilk başlangıç fişeğini Samsun’da attığı Köy Yaşam Merkezleri’nin açılış törenindeyiz. Eğitim çok bereketli bir alan. Mart ayındaki Samsun ziyaretinde bakanlık olarak artık köy okullarımızı nasıl dönüştürebiliriz, aktif olarak kullanabiliriz ile alakalı çalışmalarımız bir anda il değerlendirme toplantısında bunun başlangıcının Samsun’da yapılmasıyla alakalı bir fikre dönüştü. 2 ay gibi kısa bir sürede bunu somut bir projeye dönüştürmüş olmaktan ve tüm Türkiye’ye yayılacak bu projenin ilk adımını Samsun’dan atmakta büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

EĞİTİM YENİ HİKAYELERLE SÜRÜYOR
Eğitim ve öğretimde yeni hikayeler yazıklarının altını çizen Bakan Mahmut Özer, “Son 19-20 yılda eğitimde çok büyük bir dönüşüm yaşandı. Okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yüksekokula kadar eğitim tüm kademelerinde vatandaşların, çocukların eğitime erişim problemi çözüldü. Okullaşma oranları çok dramatik bir şekilde arttırıldı. 2000’li yıllarda 5 yaştaki okullaşma yüzde 12’lerden yüzde 92’lere, ortaöğretimdeki yüzde 44 olan okullaşma oranları yüzde 90’ın üzerine, yükseköğretimdeki yüzde 14 seviyesindeki net okullaşma oranları yüzde 48’lerin üzerine çıktı. Başörtüsü yasaklarından kat sayı uygulamasına kadar eğitimin önündeki tüm engelleri kaldırıldı. Aynı zamanda yıllardan beri ülkede kronik bir problem olarak konuşulan kız çocuklarının eğitime erişim problemi son 19 yılda çözüldü. İlk kez ortaöğretim ve yükseköğretim seviyesinde kız çocuklarının okullaşma oranları erkek çocuklarının okullaşma oranlarını geçti. Artık Türkiye eğitimde yeni hikayelerle yoluna devam ediyor. Bilim, teknoloji, milli ve yerli üretimle ilgili yeni açılımlar yaparak, gençlerini bu alanda yetiştirerek ve aynı zamanda devletine, milletine, bu toplumun değerlerini de içselleştirmiş gençler olarak yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

KÖY OKULLARI İÇİN MÜDJE
Köy okullarının ilköğretim okulu olarak hizmet verebileceğini müjdeleyen Mahmut Özer, “Köy okulları da bu süreçte yıllardan beri köylerden ilçelere, ilçelerden şehirlere, oradan da metropollere göçün sonucu olarak bakanlığımız farklı bir çözüm üretti, taşımalı eğitimi başlattı. Köy okullarındaki çocukları yalnız bırakmadık. Onları ücretsiz bir şekilde en yakıl okula taşıyarak ve taşıdığı her öğrencinin de öğlen yemeğini ücretsiz karşılayarak bu günlere geldik. Covid-19 salgını köylere dönüşü yeniden tetiklemeye başladı. Son 10 yıllarda da en sıcak gündemimiz olacak gıda tedarik zincirlerindeki problemler, tarımın tekrar canlanması, odaklanılması ile ilgili tüm bu dönüşümler Milli Eğitim Bakanlığı olarak da bizim köy okullarımızdaki binalarımızı tekrar hayata kazandırmak, köy yaşam merkezine dönüştürmeyle ilgili harekete geçirdi. 6 aydan beri konunun üzerindeyiz ve ilk adımı attık. Artık 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren köy okullarının ilköğretim olarak hizmet verebilmesiyle ilgili yönetmelik değişikliğini gerçekleştirdik. Önümüzdeki öğretim yılında ihtiyaç olan tüm noktalarda köy okullarımız ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecekler. İlk adımımız buydu. İkinci adım olarak eğer köy ilkokulu olarak kullanılamıyorsa, bakanlık olarak bu dönemde en büyük önceliğimiz okul öncesi eğitime erişimi arttırmaktı. Anaokulu olarak kullanabilmeyle ilgili bir yönetmelik değişikliği daha yaptık. Köylerde ana sınıfı açılmasıyla ilgili 10 öğrenci şartını 5’e düşürdük. Sadece bu adımla 12 bin yavrumuz köy okullarında anasınıfına kavuştu. Üçüncü adım; eğer ilkokul ve anaokulu olarak kullanılamıyorsa halk eğitim merkezi olarak kullanılabilmesiyle ilgili çalışmayı başlattık” ifadelerini kullandı.

SAMSUN’DA BAŞLADI, ÜLKEYE YAYILACAK
Samsun’dan başlatılan Köy Yaşam Merkezleri uygulamasının Türkiye’deki tüm il ve ilçelere yayılacağını belirten Bakan Özer, şunları söyledi:

“2022 yılındaki en büyük hedefimiz her ay 1 milyon vatandaşımıza halk eğitim merkezleri ile ulaşabilmek. 2021’de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız halk eğitim merkezlerinden yararlandılar. Şu anda ilk 5 ayda 6 milyon vatandaşımız halk eğitim merkezlerinden yararlandılar. Yılsonuna kadar hedefimiz 12 milyon vatandaşımıza erişebilmek. Halk eğitim merkezinden yararlananlardan yüzde 70’i kadınlarımız. Dolayısıyla bir taraftan kadınımızı daha güçlü kılmak, onun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve işgücü piyasasında da ayakta durması için her türlü desteği veriyoruz. Dolayısıyla Köy Yaşam Merkezleri’ndeki üçüncü açılımımız da halk eğitim merkezleri olacak. Bu merkezlerde insanların ihtiyaç duyduğu tarımdan hayvancılığa veya yaşam gereksinimleri ile ilgili ne varsa yaklaşım 3258 tane farklı kursu açabilme imkanımızın olacak. Vatandaşımızın ayağına o hizmeti getirmiş olacağız. Böylece vatandaşımızın şehre ve ilçeye gitmeden ayağında her türlü hizmeti alabileceği bir mekanı ortaya koymuş olacağız. Sadece halk eğitim merkezleri değil eğer ihtiyaç varsa ve fiziki mekanlar uygunsa gençlik kampları olacak. Gençlerimizin belli periyotlarda gelip eğitim aldığı merkeze dönüştüreceğiz. Yani ilkokuldan anaokuluna, halk eğitim merkezinden gençlik kampına vatandaşımızın aktif olarak kullandığı mekanlara dönüştüreceğiz. İnşallah 2022-2023 eğitim- öğretim yılına kadar açabileceğimiz tüm okulları valiliklerimizle, belediyelerimizle birlikte istişare ederek, beraber adım atarak hızlı bir şekilde yaşam merkezlerine dönüştürmüş olacağız.

KURTULUŞ SAVAŞI MEŞALESİ GİBİ
Ben inanıyorum ki Samsun’da yakmış olduğumuz bu meşale nasıl Kurtuluş Savaşı’ndaki meşale Samsun’dan başladıysa, Köy Yaşam Merkezleri ile ilgili de çok sembolik bir şekilde burada yanan meşale Türkiye’nin 81 iline, 922 ilçesinde sirayet edecektir. Yıllardır konuşulan bir problemi çözmüş olmanın, bu hikayenin bir parçası olmaktan da büyük mutluluk duyacağız. Bu mekanlar sadece bir dikdörtgen değiller. Burada yaşanmışlıklar var. O anıların tekrar aynı noktadan canlanması ve yeni kuşağa tevarüs etmesi gelenekten geleceğe adım atma anlamında da çok büyük sembol ifade edecek. Bu projeye ayrı bir değer veriyorum. Bakanlık olarak da takipçisi olacağız. Bu projenin ülkemize, tüm illerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Açılışta konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de Köy Yaşam Merkezi’ne sahip olan ilk il oldukları için çok gurur duyduklarını dile getirdiler. Toplantıya ayrıca Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve Sadri Şensoy, Bakan Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve protokol üyeleri katıldı. Bakan Özer, konuşmanın ardından açılışını yaptığı okulu gezdi ve faaliyetleri yerinde inceleyerek öğrencilerle sohbet etti.

Okuldan eğitim alan öğrenciler de tabiat ve matematik okulunun diğer okullardan çok farklı ve güzel olduğunu söyledi,

İHA

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.