‘UMUT BİZİZ, HALK BİZİZ!’

CHP Atakum Kadın Kolları üyeleri, 8 Mart nedeniyle düzenledikleri basın toplantısında, “Hak mücadelesi veren tüm kadınları saygıyla selamlıyoruz” ifadesini kullandı

CHP Atakum Kadın Kolları üyeleri, 8 Mart nedeniyle bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Arkadaşları adına açıklamayı okuyan CHP Atakum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Satı Ermiş, “Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur” dedi.

164 YIL ÖNCE ÖDENEN BEDEL
Kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldığını belirten Satı Ermiş, “Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır. Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı” diye konuştu.

ŞİDDET KADER DEĞİL, KEDERDİR
“Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar” diyen Ermiş, şöyle devam etti:

“İktidar temsilcileri ‘lebalep’ kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!”

UMUDUN YILMAZ SAVUNUCULARI
Satı Ermiş, açıklamasının son bölümünde ise, “Biz CHP’li kadınlar, bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.
Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.