‘YÖNETMELİK GERİ ÇEKİLSİN’

Samsun Tabip Odası Aile Hekilliği Komisyonu, ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki gösterdi

Samsun Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu, yeni yayınlanan ‘Aile Hekimliği’ yönetmeliğinen ‘geri çekilmesini’ isteyerek, “Bu yönetmelik tam bir hayal kırıklığı” açıklamasında bulundu.

YÖNETMELİK TAM BİR HAYAL KIRIKILĞI
Samsun Tabip Odası, yeni yayınlanan ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ konusunda basın toplantısı düzenledi. Oda Başkanı Funda Neslihan Furtun’un da yer aldığı toplantıda Aile Hekimliği Komisyonu Üyesi Dr. Metin Turutoğlu tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2015’ten beri yayınlanması beklenen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği şimdi yayınlandı ve bu yönetmelik tüm meslektaşlarımız arasında tam bir hayal kırıklığı ve motivasyon kaybı oluşturdu. Zira bu yönetmelik aile hekimi olan doktorların tümünü ilgilendiren, çalışma koşullarını ve sözleşmelerin fesih edilmesini düzenlemektedir.

DEMEÇ VERMEK BİLE YASAK
Aile Hekimliği uygulamasında uygulanacak ihtar (ceza) puanı cetveline onur kırıcı, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının mesleki özgürlüklerini kısıtlayıcı maddeler eklenmiştir. Mesela kamuya sosyal medya vasıtası ile dahi bilgi verilmesi, yani aile hekimlerinin sosyal medya ile yurttaşları bilgilendirmesi ve demeç vermesi dahi sözleşmenin fesih edilmesi için bir sebep olarak belirlenmiştir.

BU YANLIŞA SEYİRCİ KALAMAYIZ
Nüfus kaybına bağlı ücret kaybının giderilmesi bir yana, gerçekleştirilmesi mümkün olmayan hedefler konularak oluşturulan negatif performansla ücretlerde kesinti olması kesinleştirilmiştir. Aile hekimliği çalışanlarının çalışma koşullarına ve refahına, toplumun sağlığının geliştirilmesine hiçbir katkısı olmayan bu yönetmelik geri çekilmeli ve tarafların görüşü alınarak yeniden düzenlenmelidir. Samsun Tabip Odası ve STO Aile Hekimliği Komisyonu olarak yanlışa seyirci kalmayacağımızı toplumun sağlığı ve esenliği için vicdanın ve bilimin sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz.”

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.