‘YUNUS EMRE’ BÜYÜLEDİ!

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Yunus Emre Balesi’ni ilk kez sanat severlerin beğenisine sundu

2021 yılı Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması nedeniyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış, 30 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile de Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak ilan edilmişti. Samsun Devlet Opera ve Balesi, Yunus Emre’yi şiirlerindeki insan ve doğa sevgisini, barış ve hoşgörü kavramlarına olan derin yaklaşımını dünya sahnelerinde anlatmak adına bale sanatçısı ve başkoreograf Görkem Cengiz tarafından hayata geçirilen ‘Yunus Emre’ balesinin dünya prömiyerini yaptı.

BU BALEYE ÖZGÜ MÜZİKLER
Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’yi dünya sahnelerine taşıyan 2 perdelik Yunus Emre balesinin librettosu ve rejisi Görkem Cengiz’e ait, eserin koreografları ise M. Kürşat Kılıç, Zeynep Bengier ve Görkem Cengiz. Türk Sanat Müziği’nden ve sanatçı Erhan Yılmaz’ın eserlerinden özel olarak seçilen müzikler Yunus Emre balesi için Mehmet Yetimoğlu ve Görkem Cengiz tarafından düzenlendi. Dekor ve kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan Tuluk tarafından yapılan eserin sahne ışıklarını Erdem Kuzaytepe yaptı.

SEYİRCİLERDEN YOĞUN İLGİ
Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçılarının ve Trabzon Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sahnelediği eserde, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu orkestra sanatçıları da yer aldı. Küresel salgın kuralları gözetilerek gerçekleşen dünya prömiyeri seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşırken, dakikalarca ayakta alkışlandı.

BUGÜN VE 23 ARALIK’TA TEKRAR
13 Aralık ve 23 Aralık tarihlerinde tekrar sahnelenmesi planlanan Yunus Emre balesinin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabiliyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.