16 MART DÜNYA VİCDAN GÜNÜ:

16.03.2021
A+
A-

Biz insanoğlu, doğarız, büyürüz ve yaşarız. Sonunda ebediyete yolculanırız.
Yaşarken çoğu şeyi yaparken genelde önceden bir muhasebe yaparız. Ve hep şu söz hatırlatılır, büyüklerimiz, yakınlarımız, bizi sevenlerimiz. Bir şey yaparken NE OLUR ÖNCE VİCDANIN SESİNİ DİNLE. Ne garip ki değişen dünya, yaşam şartları insanlığı yoksulluğa itiyor diyoruz gün geçtikçe. Ve yaşadığımız çevrede, televizyonlarda, gazetelerde, internette, yoksullaşan, yok olmaya yüz tutmuş toplumları görürüz. Aslında bu olaya sadece insanoğlunu değil, bütün canlıları da katabiliriz. Çevremizi, doğayı da bu yoksullaşmaya dahil edebiliriz. Aslında şunu hiçbir zaman unutmayın, yoksullaşan insanoğlu veya canlılar değil. Yoksullaşan onları o yoksulluğa terk eden vicdan yoksullarıdır. Vicdanı olmayan, vicdan sahibi olmayan hiçbir canlı, asla ve asla kazanamayacaktır.
Çünkü vicdansızlığı, yaradılıştan bu zamana, hiçbir din bile kabul etmemiştir. Vicdanın olmadığı, vicdani duyguların zayıfladığı, hiçbir toplum kolay kolay hayata tutunamamıştır. Çünkü;
Vicdan bir nefestir,
Vicdan bir muhasebedir,
Vicdan sevgidir,
Vicdan merhamettir,
Vicdan en ilahi duygudur,
Vicdan komşuluktur,
Vicdan yardımlaşmaktır,
Vicdan mutluluktur,
Vicdan barıştır,
Vicdan paylaşmaktır,
Vicdan emektir,
Vicdan kimi zaman bir anne, kimi zaman bir baba, kimi zamanda ailedir.
Vicdan haktır,
Vicdan hukuktur,
Vicdan adalettir,
Vicdan özgürlüktür,
Vicdan akıldır,
Vicdan onurdur,
Vicdan eşitliktir,
Vicdan nimettir,
Vicdan iyi günde kötü günde birliktir, beraberliktir,
Bir dokun bin ah işit derler ya, işte dokunduk birilerinin vicdanına, ne güzel sözler çıktı ardı sıra.


Düşünün bir kelimenin içine bir dünya sığdırabiliyoruz. Aslında ne kadar şanslıyız değil mi. İyi ki vicdanımız var.
Zor değil ve sevgili dostlar, sevmek, sevilmek, paylaşmak, özür dilemek, barış içinde yaşamak. Bir bilsem ki ne götüreceğiz bu dünyadan. Eskiden bilirsiniz, büyüklerimiz anlatırdı. Onlarında büyüklerinin nasıl merhametli vicdanlı olduğunu. Bu dünya taşıyla, toprağıyla, suyuyla her şeyiyle bize yeter. Yeter ki vicdani duygularımızı asla unutmayalım. Birbirimize tam da yardımcı olma zamanı. Vicdanımızı daha çok dinleme zamanı. Çoluğumuzu, çocuğumuzu, yakınlarımızı, dostlarımızı daha çok dinleme zamanı.
Sevgi ve Vicdanla Barış Kültürünü Teşvik Etmek: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin önsözü , “insan haklarını göz ardı etme ve hor görme, insanlığın vicdanını çileden çıkaran barbarca eylemlere ve insanların ifade, inanç ve özgürlükten yararlanacağı bir dünyanın ortaya çıkışına yol açmıştır. korku ve isteksizlik sıradan insanların en yüksek özlemi olarak ilan edildi. ” Ayrıca Bildirge’nin 1. maddesi, “tüm insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar, akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik ruhu içinde hareket etmelidirler.”
’KİMSENİN FİKRİNE VE VİCDΑNINΑ EGEMEN OLUNΑMΑZ.’’
M. KEMAL ATATÜRK

Hakan Temur

ETİKETLER:
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.