OMÜ Rektörü’ne ŞOK mailler ‘ULUSLARARASI’ İSYAN!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) öğrenim gören uluslararası öğrenciler, ‘kötü muamele’ye maruz kaldıklarını iddia etti

01.10.2020
A+
A-

Samsun’un ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük eğitim ve sağlık üssü OMÜ’de eğitim öğrenim görmek isteyen ve öğrenimlerine devam eden uluslararası öğrencilerden bir kısmı, ‘Kötü muamele’ şikayetinde bulundu.

 

 

ÖĞRENCİ KAYIT MERKEZİ’NE TEPKİ
Konuyla ilgili olarak bir çok yabancı ülke öğrencisinin OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı sosyal medya mesajlarıyla bilgilendirdikleri ve çözüm bulmasını istedikleri öğrenildi. Maillerdeki suçlamaların çoğunluğun, özellikle Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Uluslararası Öğrenci Kayıt Merkezi’ne yönelik olması dikkatleri çekiyor.

KORKUTULUP HAKARET EDİLİYOR
OMÜ’de eğitim öğretim görmek isteyen Somalili bir gencin Rektör Yavuz Ünal’a gönderdiği mesajda şu ifadeler dikkati çekti:

“Biz somalili olup yurt dışında okumak isteyen öğrencileriz. Çünkü bizim ülkemizin imkanları ve şartları ortadadır. Akrabalarımız Samsun 19 Mayıs üniversitesinde okuyor. Fakat yabancı öğrencilere öğrenci işlerinde çok kötü davranılıyor. Korkutulup, hakaret ediliyor. Telefonlara cevap vermeyip maillerimize dönüş yapılmıyor. Bu yapılanlar son bulana dek artık oraya başvuru yapmayacağız. Bu yüzden biz Türkiye’de farklı üniversitelere başvuru yapıyoruz. Siz de uluslararası öğrencilerinize değer veriyorsanız sizin üniversitenize de başvuru yapmak isteriz.”

ULUSLARARASI OFİS’TE SIKINTI
Yine bir başka öğrencinin gönderdiği mailde, Uluslararası Ofis’te 2 yıl önce gerçekleştirilen değişimin ardından, yabancı ülkelerden kayıt için gelenlere büyük zorluklar çıkartıldığı savunuldu. Mailde, “Üniversitemizde daha önceleri kayıt olan arkadaşlarımız bu sene ders kayıt için sisteme girdiklerinde eksik ‘belge uyarısı’ verilmeye başlandı ve çoğunluğu yurtdışında olan öğrenciler bu durumda mağdurlar, hangi belgeleri eksik olduğunu bile bilmiyor vekaletnamede olmadığı için bizlere söylemiyorlar” ifadeleri dikkati çekti.

‘NE HALİNİZ VARSI GÖRÜN’ BIKTIRDI
Attıkları maillerde ayrıca Uluslararası Ofis’in ‘Çözüm Odaklı’ hale getirilmesini de isteyen bazı öğrenci ve yakınları, yaptıkları açıklamalarda ise, “Ne haliniz varsa görün, bizi ilgilendirmez tavırlarından artık bıktık. Bu nedenle yeni gelen sayın rektörü bilgilendirmek istedik. Umudumuz kendisinin uluslararası öğrencilerin, özellikle kayıt esnasında yaşadıkları sorunlara el atmasında” dediler.

OMÜ, ULUSLARASI ÖĞRENCİLERİN GÖZDESİ
2019-2020 eğitim öğretim sezonunda OMÜ, toplam 5 bin 21 yabancı öğrenciyi misafir etti. OMÜ’yü en çok tercih eden ise Türkmenistanlı öğrenciler oldu. Bin bin 332 öğrenci ile Türkmenistan’ın 1’inci sırada yer aldığı listede Suriye 611 öğrenci ile 2’nci, Azerbaycan 506 öğrenci ile 3’üncü, İran 376 öğrenci ile 4’üncü, Somali ise 209 öğrenci ile 5’inci sırada yer aldı.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.