‘AKLIMIZ ALMIYOR!..’

Samsunlu bisikletseverler, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Elektrikli Scooter Hizmeti’ vermeye hazırlanmasına sert tepki gösterdi

Samsun’da bisiklet tutkunlarını bir çatı altında toplayan Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği(EKOBİD), Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Scooter’ projesini sert bir dille eleştirdi. Projeden vazgeçilmesini isteyen EKOBİD üyeleri, “Bir çok ilde yüzlerce yaralanma ve ölümlü kazaya yol açan bu aletlerin kullandırılmaya özendirilmesi akıl alır gibi değil” dedi.

TEHLİKE DOLU BİR PROJE
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Elektrikli Scooter Hizmeti’ vermeye hazırlandığını açıklaması, şehirdeki bisiklet kullanıcılarının büyük tepkisine yol açtı. Samsunlu bisikletseverlerin en büyük ve bilinen çatı örgütlenmesi olan EKOBİD yönetimi, sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, projeyi, “Tehlikeli ve akıl alır gibi değil” sözleriyle eleştirdi.

‘ELEKTRİKLİ BİR CİHAZ
NASIL SAĞLIKLI OLABİLİR?’
EKOBİD tarafından yapılan paylaşımlarda, “Pandemi ile birlikte tüm dünyada ‘sağlıklı yaşam’ adına bisiklet kullanımı yaygınlaşırken..Bisiklet alt yapısını geliştirmek yerine elektrikli scooteri yaygınlaştırmaya çalışan bir belediye.Siz hiç bu uygulamayı kullanan illerde yaşanan sorunları araştırdınız mı? Hepsini bir kenara bırakalım, elektrik ile çalışan bir cihazı sağlık ile nasıl ilişkilendirdiniz?” denildi.

‘ÖLÜMLÜ KAZALARA YOL AÇAR…’
Konuyla ilgili yenigündehaber.com‘a bir açıklamada bulunan EKOBİD Başkanı Tanju Subaşı, “Pandemi ile sağlıklı yaşam bu kadar gündemde iken elektrikle çalışan bir alet ne fayda sağlayabilir? Ayrıca zaten mevcut bisiklet yolları rezil durumda.Bu cihaz 35 kilometre hız yapıyor. Kaportası bedeni olan bir insan için 35 kilometrelik bir hız çok fazla. Hem kullananlar hem de bu cihazların rotasında olan yerlerde tehlike saçacak. Birçok ilde tonla yaralanma ve ölümlü kazaya karıştı bu cihazlar. Böyle bir projeyi akıl mantık almıyor. Büyükşehir Belediyesi yönetiminin projeyi yeniden değerlendirmesini istiyoruz” dedi.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. TUNAHAN ŞAKAR dedi ki:

    BİSİKLETLİ YAŞAM SAĞLIKLI YAŞAM DEMEKTİR SCOOTER SAĞLIKSIZ YAŞAM DEMEK