Atakum Belediyesi KARPUZ SATIYOR!

Samsun’un Bafra Ovasında hasada başlayan üreticilerden karpuzu maliyetinin altında alan aracılara Atakum Belediyesi ‘dur’ dedi

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Bafra Ovası’nda hasat edilmeye başlanan karpuzları aracılar maliyetinin altında 50 kuruşa almak isteyince, üreticiler karşı çıktı. Zararına satış yapmak istemeyen üreticilere Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci destek verdi.

KARPUZ TARLADA KALMASIN
Tarladan aldığı karpuzları araçlarla ilçeye getiren Deveci, 7-8 noktada kurulan tezgahlardan vatandaşa kilosu 1.5 liradan satmaya başlandı. “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlatılan kampanyada 2 günde 150 bin ton karpuzun satıldığı ve 10 gün satışların devam edeceği belirtildi.

ZARAR EDEN ÜRETİCİYE DESTEK
Bafra Ovasının Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olduğunu belirten Başkan Deveci, karpuz üreticisine sahip çıktıklarını söyledi. Karpuzun mevsimi olduğunu ancak plansız tarım yapıldığı için üretim ülke genelinde çok fazla olduğuna dikkat çeken Deveci, “Bafra’da gördüğümüz kadarıyla karpuz üreticinin elinde kalmış ya da ucuza alınıyor. Bafra karpuzu değerini bulamadı. Tarlada 40-50 kuruşa kadar düştü. Maliyetini bile karşılamıyor. Üretici zarar ediyor. Kampanya ile karpuz üreticisine destek olmaya çalışıyoruz. Bilindiği üzere karpuz olgunlaştıktan sonra kökünden koparılınca 7-8 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. İlçe halkına taze ve ucuz karpuz yedirmeye çalışıyoruz. Kar amacı güdülmeden üretici ve tüketiciyi buluşturuyoruz. Amacımız tarlada değersizleşen karpuzun değerini bulması, hem üreticinin kazanması hem de tüketicinin taze ve ucuz karpuzu tüketmesi” dedi.

Başkan Cemil Deveci, diğer ilçelerden veya şehirlerden de talep gelmesi halinde karpuz gönderebileceklerini kaydetti.

‘1.5 LİRAYI GÖREN GELİYOR’
Projeye destek veren ve karpuz satışı yapan Samsunspor taraftarından Murat Aktürk, üreticinin elinde kalan karpuzları sattıklarını dile getirdi. Kar koymadan satış yapıldığını vurgulayan Aktürk, “Halkımız memnun, çiftçi memnun. TIR’ları gören duruyor, evine komşusuna karpuz alıyor. Başkanımız sağ olsun bize destek oldu. Uygun yerleri gösterdi, yer verdi. Atakum’da bir kaç noktada daha tezgah açacağız. Çiftçinin ürünü değer gördü. Karpuz tarlada kilosu 50 kuruş, markette 3,5 ile 5 lira arasında satılıyor. Şimdi büyük karpuz alsa tanesine 10-15 lira veriyor. Marketlerde yarım çeyrek karpuz satılıyor. Biz 10 liraya büyük karpuz veriyoruz. Vatandaş geliyor, 8-10 tane karpuz alıyor. Komşusuna dağıtıyor. Fiyatı gören şaşırıyor” diye konuştu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.