Atakum’da Cumhuriyet Bayramı ‘Atatürk yüzyılın lideri’

Samsun’un Atakum İlçesi’nde Cumhuriyet coşkusu yaşanırken Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Cumhuriyetin bir benzeri yok, Atatürk yüzyılın lideri” dedi

30.10.2020
A+
A-

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kentin farklı noktalarında gerçekleştirdiği etkinliklerle kutlayan Atakum Belediyesi, hizmet araçları konvoyu ile vatandaşlara nostalji yaşattı, Atatürk temalı karma sergide sanatseverleri buluşturdu. Korupark Sitesi’nin gerçekleştirdiği Cumhuriyet konserine konuk olan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu Cumhuriyet’in bir benzeri yok, Atatürk yüzyılın lideri” dedi.

ATATÜRK ESERLERİ SERGİDE
Atakum Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kentin dört bir yanında gerçekleştirdiği etkinliklerle kutladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri, Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezi’ndeki karma sergi ile başladı. Melek Ergül Yıldız’ın yağlı boya Atatürk resimleri, Umut Kaya’nın karakalem Atatürk portreleri ve Sinan Danışmaz’ın ahşapta Mustafa Kemal Atatürk eserlerinin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu serginin açılış kurdelesini, Atakum Belediye Başkan yardımcıları Atilla Küçükala, Mehmet Ali Karamusaoğlu, Şeref Aydın ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç birlikte kesti.

NOSTALJİK CUMHURİYET KONVOYU
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümünde coşkulu bir etkinlikle Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket’in açılışını gerçekleştiren Atakum Belediyesi, akşam saatlerinde kent sakinlerine nostaljik anlar yaşattı. Geçmiş yıllardaki bayramları Karadeniz’de yeniden canlandırmak isteyen belediye emekçileri, Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve kırmızı-beyaz balonlarla süsledikleri hizmet araçlarıyla kentin caddelerinde ‘Cumhuriyet Konvoyu’ yaptı. Üstü açık otobüs ile konvoya katılan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, balkonlarından etkinliğe eşlik eden kent sakinlerini selamladı. Çok sayıda Atakumlunun özel araçları ile katılım gösterdiği kilometrelerce uzunluktaki Cumhuriyet Konvoyu’nun video ve fotoğraflarını çeken ilçe sakinleri, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda Atakum Belediyesi’ne teşekkür etti. Caddelerde, balkonlarda ve araçlarında ellerindeki Türk Bayrakları ile Cumhuriyet Konvoyu’nu selamlayan Atakumlular, nostaljik kutlamaya büyük ilgi gösterdi.

‘CUMHURİYET’E ARA VEREMEZSİNİZ’
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Konvoyu’nun ardından Atakumlular tarafından toplu konut alanlarında gerçekleştirilen etkinliklere katıldı. Mimar Sinan Mahallesi’nde Sevinçler Sitesi’nin Buse Aydın Parkı’nda düzenlediği ‘Cumhuriyet 97 Yaşında’ etkinliğine katılan Başkan Deveci, Atakumlu miniklerin sunduğu şiir dinletisi ve dans gösterisini izledi. Site sakinlerinin Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak olan Başkan Cemil Deveci, Atakum Kent Ormanı çevresinde yapılan meşaleli yürüyüşe katıldı. Çobanlı Mahallesi’nde Korupark Sitesi sakinlerinin organize ettiği ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ etkinliğine konuk olan Başkan Deveci toplu konut alanında yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi. Etkinlik öncesi gerçekleştirdiği konuşmada Cumhuriyet’e kimsenin ara veremeyeceğini vurgulayan Başkan Deveci, şunları söyledi:

“Cumhuriyet yurttaşlıktır. Ondan önce kulduk, Cumhuriyet’le birlikte yurttaş olduk, eşit olduk, özgür olduk. Kadınlar seçme ve seçilme hakkına cumhuriyetin ilkeleri ile kavuştular. Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği çocuklar, bu yürek sizde varken, bu dayanışma sizdeyken, bu coşku sizdeyken, ‘Cumhuriyet’e ara verdik’ diyenlere selam olsun Samsun’dan. Cumhuriyet’e ara veremezsiniz. Siz Cumhuriyet sayesinde varsınız. Cumhuriyet olmasaydı, siz de olmayacaktınız. Cumhuriyet’in, bu ülkenin kurucusunun değerini bilin. Onun kemiklerini sızlatmayın.

ANNE VE BABALARA ÇAĞRI
Cumhuriyet kuşağı burada. Sorumluluklarımız var, sevgili anne babalar. Bu çocukların geleceği için, kendi çocuklarınızın geleceği için Cumhuriyet’e ve Atatürk’ün ilkelerine dört elle sarılmamız gerekiyor. Ne diyordu Atatürk? ‘Benim en büyük eserim Cumhuriyet’ diyordu. Atatürk’ün en büyük eseri, bu Cumhuriyet’in bir benzeri yok. Atatürk’ün de bir benzeri yok zaten. Atatürk yüzyılın lideri. Sadece biz değil; tüm dünya milletleri Atatürk’ü son yüzyılın lideri olarak kabul ediyorlar. O da bize nasip oldu. O da bizim devletimizi kurdu. O da bizim atamız. Biz de onun yolundan gidiyoruz. Atatürk’ün kuşağıyız biz, Atatürk’ün Cumhuriyet’inin evlatlarıyız. Onun Cumhuriyet’ine her koşulda sahip çıkacağımızı dosta düşmana herkese gösteriyoruz. İlk adım kenti Samsun’dan, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’ya, Cumhuriyet dolusu, Cumhuriyet coşkulu selamlarımızı gönderiyoruz. Biz buradayız, Atatürk’ün yolundayız, Cumhuriyet’i yaşatacağız, onu güçlendireceğiz ve demokratikleştireceğiz.”

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.