Çiğdem Karaaslan, Kızılırmak Deltası’nda ‘SİYASİ RANTA İZİN YOK!..’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Kızılırmak Deltası’ndaki yangınla ilgili olarak, “Bu yangın canımızı acıttı. Bölgenin imara açılması söz konusu değil” dedi

20.09.2020
A+
A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, beraberinde Vali Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte, geçtiğimiz hafta büyük bir yangına maruz kalan, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası’nda incelemelerde bulundu. Karaaslan, burada yaptığı açıklamada, deltada yanan bölümün imara açılacağı yönündeki iddiaları yanıtladı ve ‘böyle bir durumun sözkonusu olamayacağını’ açıkladı.

DEMİR: ASLA YAPILAŞMAYA AÇILAMAZ
Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte kuş cennetinde yangın çıkan bölgede incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası ilk açıklamayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yangının nasıl olduğu noktasında araştırmanın sürdüğünü ifade ederek, “Burası koruma altında olan bir yer. Takip ettiğimiz bir alan. Burası hiçbir şekilde, asla yapılaşmaya açılamaz. Kesinlikle. Bunu aslında açıklama yapanlar bilmeden yapıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

KARAASLAN: CANIMIZ ÇOK YANDI
Kızılırmak Deltası’nın ekolojik süreklilik açısından çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Çiğdem Karaaslan ise, “Canımız çok acıdı bu yangınla. Vatandaşlarımıza, hiçbir haneye zarar gelmedi ama çok sayıda canlımızı kaybettik. Sürüngenler, bütün ekolojik varlıklar, bitkiler bizim için çok değerli. Bu bölgenin 21 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile statüsünün yükseltilerek daha korunaklı bir alan haline gelmiş olması çok önemli. Bu tür olaylar sonrasında siyasi rant elde ederiz diyenlerle karşılaşıyoruz. Bölgenin imara açılması ile ilgili kimsenin en ufak bir söylemde bulunma hakkı yoktur” diye konuştu.

”SONUNA KADAR KORUNACAK…’
Kızılırmak Deltası ile ilgili çok ciddi koruma kararları olduğuna işaret ederek, “Burası sonuna kadar korunacak ve yaşatılacaktır. Sosyal medyada paylaşılan ve kuşların telef olduğunu yansıtan fotoğraflar ise gerçeği yansıtmıyor. O fotoğraflar buraya ait değil” diye konuştu.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yangın çıkan alanın 2’nci derecede SİT alanı olarak statüsünün yükseltildiğini hatırlatarak, bu durumun bölgeyi daha dikkatli bir şekilde koruyacağını dile getirdi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.