EĞİTİMCİ

EĞİTİMDE SIKINTILI GÜNLER

Eğitim ve öğretimin başladığı bu günlerde okulları, öğrencileri, öğretmenleri ve velileri sıkıntılı günler bekliyor…

Samsun’da deprem güçlendirme nedeniyle bir çok okul geçici bir süreyle başka okullara taşınmak zorunda kalmış, eğitim ve öğretime aynı binada ikili öğretimle devam etmek durumunda.

Ders saatlerinin başlangıcı 07:00 kadar çekildi, öğrenciler okullarına yetişmek için 05:00 saatlerinde kalkıp, kahvaltı, servis derken bir hayli zorlanacakları kesin. Kış saatleri ile birlikte gece karanlıkta yollara düşecek öğrenciler ve velileri zor günler bekliyor…

Özellikle ikili öğretim yapan meslek liseleri var. 800 kişilik meslek liselerinde 40 dakika ders, 5 dakika teneffüsle günde 8 saat ders haftada 40 saati aşkın toplam ders yükü ile zorunlu ve alan derslerini yapmak neredeyse imkansız. 5 dakikalık teneffüsle de bu kadar öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılaması zor gözüküyor.

Nereden bakarsanız bakın sorunlar büyük, velilerle karşı karşıya kalacak okul yöneticileri de çaresiz…

Uzun pandemi sürecinden çıkmış öğrencilerin okula ve öğretmenlere bakışı, uyum sorunları da işin çabası…

Okullara ulaşım, servislerin pahalılığı, öğrencilerin öğle yemeği problemleri de velileri ekonomik açıdan oldukça zorlamaktadır.

Okulların erken saatlerde açılıp, geç saatlerde kapanması güvenlik ve trafik sorunlarını da beraberinde getirecektir. Bu konuda yerel yönetimlerin özellikle belediyelerin toplu taşıma saatleri ve güzergahlarını yeniden gözden geçirmesine ihtiyaç var. Hatta belediyelerin okullara erişim, servis konularında velileri rahatlatacak sosyal projelere acil ihtiyaç olduğu aşikardır.

Eğitim yönetiminde PUKÖ (planla, uygula, kontrol et, önlem al) prensibi gereğince eğitim ve öğretime hazırlanırken bu sorunların çıkacağı öngörülmeli, gereken tedbirler alınmalıdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar çıkacaktır.

Eğitimde zor bir yıl olacak…

Öğrenci, öğretmen, veliler, eğitim çalışanları ve okul yönetimlerine sağlıklı, başarılı bir yıl diliyorum…

Sağlıklı, mutlu ve eğitimli kalın…

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
23 Mart 2023
1 Eylül 2022
5 Ocak 2023
19 Ocak 2023
16 Mart 2023
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.