EĞİTİME DAİR

2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılının 1. Yarıyılının ilk çeyreği 11 Kasım 2022’de sona ermiş, bir haftalık ara tatilin ardından 21 Kasım 2022 ‘de 1. Yarıyılın 2. çeyreğinde eğitim ve öğretim devam edecek. Öğrenciler ve öğretmenler için kısa bir mola…

2 yıla aşkın süren pandemi de eğitimden, okuldan ve öğretmenden bu kadar uzak kalan öğrenci için bu tatiller yarardan çok zararlı mı?

      Ara tatil, yarıyıl tatili, yaz tatili, kar tatili, vb… Eğitim sistemimizde bu kadar tatile gerek var mı? Eğitimin tüm paydaşlarının üzerinde düşünmesi gereken soru bu?

Eğitim sistemimizin telafi eğitimlerinde ne derece başarılı olduğu ortada. Bırakın 2 yıllık pandeminin eksikliklerini gidermeyi, bir ay, bir hafta önceki eksiklikleri telafi etmede başarısızlığımız ayan beyan…

Halen eğitim gören çocuklarımızın ilkokul kazanımlarını, becerilerini, bilgilerini elde etmeden ortaokul öğrencisi, ortaokul temel bilgi ve becerilerini elde etmeden lise öğrencisi olduğunu görmekteyiz.

MEB çalışma takviminde 180 iş günü olarak planlanan eğitim takvimi hiçbir zaman fiilen bu iş günleri eğitim ve öğretimle tamamlanamamıştır.

Yıllık plan ve ünite planlanan eğitim, sınıf ders defterlerinde işlenmiş gibi yazılıp imzalansa da gerçekte durum çok farklıdır.

Okulun ilk haftası, dönemin son haftası, yarıyılın ilk haftası yılın kapanış son haftaları maalesef eğitim ve öğretim yapılamıyor. Bunlara kutlanacak belirli gün ve haftalar hazırlık çalışmaları, kar tatili, kış tatili derken fiilen verimli, etkin bir eğitim ve öğretim faaliyeti maalesef 120 iş gününü geçmiyor.

Eğitim,  okul ve sınıf ortamında öğretmenin öğrenciye yüz yüze temas etmesiyle olacaksa okulları daha çok açık tutmak, eğitim iş takvimimizi güncellemek zorundayız.

      İyi insan, iyi vatandaş, kendisine ,  ülkesine yararlı meslek erbabı yetiştirmek ise hedefimiz daha çok çalışmaya, daha az tatil yapmaya ihtiyacımız var.

Çünkü;

 ‘’ Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat        yaşamak isteyen milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdur.’’

 M.Kemal ATATÜRK

Sağlıklı , mutlu, İYİ TATİLLER…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.