EKMEK NİMETTİR, YERE ATIP ÇİĞNEMEK SUÇTUR ! - Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

EKMEK NİMETTİR, YERE ATIP ÇİĞNEMEK SUÇTUR !

Oktay ZERRİN’in kaleminden..

Bu haber 13 Eylül 2019 - 9:00 'de eklendi.

Ekmek ! Ne güzel, ne iç çekici bir kelime değil mi ?Ekmek; alınteri, ekmek sofralarımızın vazgeçilmezi. Sabah akşam dışarda bir kaç ekmek için hayat kavgası, yaşam mücadelesi veren işcinin, memurun, amirin; kısacası her meslek ve sınıftan milyonlarca insanın kazanmaya çalıştığı güzel bir nimettir ekmek.
Ya simit ? Simit deyip geçmeyelim öyle ! O da ayrı bir nimettir. O da emek ile hamurun fırından çıkıp evlerimize giren, işyerleri ve çarşıda, pazarda satılan bir başka ürünü ekmeğin.
Peki; madem ki ekmek kadar kutsal, emek ve alın teri kadar güzel ve anlamlı bu simitlerin, geçenlerde medyaya, kamuoyuna kadar düşen talihsiz macerasını hiç duydunuzu mu ? Basın’ da haberler yapıldı, hiç okudunuz mu ?
İstanbul’ da ünlü bir lisede; yeni eğitim-öğretimyılı için mâlum okula kayıt olup eğitim için kabul edilen yeni öğrenciler; güyâ gelenek imiş de, tören düzenlenmiş ve tören geçidinde bu yeni öğrencilerin başları üstünden sözünü ettiğimiz, o nimet dediğimiz ve bildiğimiz yüzlerce simit fırlatılıp yerlere atılmış ve çiğnenmiş !
Ey Allah’ ım ne günlere kaldık Yarab’ bim ! Bakalım daha bunu gibi ne saçmalıklara şahit olacağız. Ya arkadaş; hafızam almıyor, aklım almıyor; sen nasıl olur da yüzlerce simidi onca öğrencinin başı üzerinden fırlatıp atarsın ?
Bu mudur eğitimcilik, bu mudur gelenek dediğiniz zırva iş ? Yazıklar olsun dememek elde değil !
Biz ki; bırakın ekmeği, bir ekmek parçası, bir ekmek kırıntısı bile olsa yerden alıp; öperek alnımıza koyup güvenli bir yere koyarız. Niçin yaparız bunu; herhalde Millet görsün de bizi alkışlasın diye değil !
Bu bir kere millî bir görevdir. Bir insanlık görevidir. Madem ki ekmek bir nimettir; o zaman bizler de bu nimete gereken saygıyı göstereceğiz, göstermeliyiz de.
Yok öyle üç kuruşa beş köfte ! Simit atmak da neymiş efendim ? Gelenekmiş; yere batsın böyle gelenek, olmaz olsun ! Sen kalk; onca alınteri gerektiren bir nimeti yerlere savur, üzerinden ezerek geç, oldu mu şimdi ! Bu mu gelenek ?
Bu olsa olsa manevî değerlerimiz karşı yapılan bir saygsızlıktır ve kesinlikle nimete karşı işlenen bir suçtur ! Biz, bu mübarek ve cennet ülkede; böyle saçma-sapan gelenekler istemiyoruz !
Hele hele bunu da yapanlar, o çok güvendiğimiz, çocuklarımızı gururla teslim ettiğimiz öğretmenler, idareciler olunca bu işin ciddiyeti ve boyutu da o oranda değişiyor !
Ya arkadaş, hadi mezunyetlerde kep atmayı, fırlatmayı, cicili- bicili elbiseler, kıyafetler giymeyi anladık da şimdi bu gelenek adına; simit gibi bir nimeti atıp ezmek ne menem bir gelenektir öyle ?
Simitler, havalarda uçuşurken; okul görevlilerinin de atılan ve parçalanan simitleri süpürgelerle temizleme gayretleri de işin ve tatsız bu olayın ayrı bir olumsuz şekli!
Vay be ! Şu ülkenin geldiği konuma, duruma bir bakın hele ! Biz böyle bir ülke de böyle bir gelenek de böyle bir eğitim de istemiyoruz.
Biz yaptığı ve yapacağı güzel eğitim ile göğüslerimizi kabartacak öğretmenler ve öğrenciler istiyoruz !
Saygılarımla.
Oktay ZERRİN