Yakakent’te turizm masaya yatırıldı

Samsun’da OMÜ Turizm Fakültesi, Yakakent turizmini geliştirmek için turizm çalıştayı düzenledi. Çalıştayda ilçenin turizm açısından güçlü ve zayıf yönleri ön plana çıkarıldı

Yakakent

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Yakakent Belediyesi arasında düzenlenen protokol uyarınca düzenlenen çalıştayın moderatörlüğünü Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Seden Doğan yaptı.

Yakakent

ALTYAPI VE YATIRIMCILARIN KAR AVANSI
Çalıştayda düşüncelerini paylaşan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, “Başkanımız rektörlüğe geldiğinde Yakakent’in projelerinden bahsederken ne kadar heyecanlı olduğunun farkındaydım. Yakakent için Karadeniz’in Bodrum’u ifadesini kullanmasından hoşnut olduk. Fakat burada göz önüne alınması gereken faktörler var. Birinci olarak altyapı hizmetleri. İkinci olarak yatırımcıların kar avansı ve analizi. Üçüncü olarak yerel halkın kültürü. Ama bir yanda dünyada doğa tahribatı var bir diğer yanda da insan ilişkileri söz konusu. Bunları göz önünde bulundurarak gelişmeliyiz. İyi ve kötü tecrübeleri inceleyerek gelişim sağlamalıyız. Sizler bu çalışmalarla Yakakent’i de uluslararası alana açmış olacaksınız” diyerek ilerlenmesi gereken yol hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yakakent

BAŞKAN KIYMA’DAN ‘BODRUM’ BENZETMESİ
Çalıştayda konuşan Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, “Belki çok iddialı olacak ama ben Yakakent’i Karadeniz’in Bodrum’u olarak nitelendiriyorum. Yakakent geçmişten günümüze konumu itibarıyla Samsun ve Sinop arasında kalmış, Sinop Havalimanı’na 70, Samsun Çarşamba Havalimanı’na 90 kilometre uzaklıkta olup böyle bir konum avantajını elinde bulunduran bir ilçe. Altyapısal bütün çalışmalarını tamamladık ve plajları için mavi bayrak başvurusunu yaptık. Normal nüfusumuz 8 bin 700 ama yazlık nüfusumuz 62 bin oluyor. Elimizde Çamgölü gibi eşsiz bir doğa harikası var” dedi.

Yakakent

Çalıştay, sunulan çözüm önerilerinin ardından sonra erdi. Çalıştaya ayrıca; Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, OMÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İdris Varıcı ve OMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut katıldı.

Fatma SINAN

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.