ZİRVEDE Mİ KALMAK, YOKSA ZİRVEDE Mİ YAŞAMAK

18.02.2021
A+
A-

İnsanoğlunun en çok istediği şey, başarmak ve zirvede kalmak…. Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman’ın ” Her şey seninle başlar,, kitabında da dediği gibi. Başarının ne olduğunu. BAŞ-ARI yani başlamak ve arı gibi çalışmak olarak tanımlamış. Ve dikkat ederseniz başarının temelinde mutlaka bir insan faktörü vardır. ‘Yani başarı sizsiniz, aslında.

BLOOM TAKSONOMİSİ(KURAL VE PRENSİPLER)’nde de hemen hemen durum aynıdır başarı için.

Bilgi

Kavrama

Uygulama

Analiz

Sentez

Değerlendirme..

Yani bilgili olabilirsiniz, ama iyi bir muhakemeniz yoksa kavrayamazsınız. Kavramada zaten uygulamayı etkiler. Kavrama gücünüz yoksa uygulama da başarı şansınız düşüktür. İyi bir uygulama yönetimi, İyi bir analizi ve sentezi doğurur. Burada iyi bir sentez ve değerlendirme de sizin iş ve proje yaratma gücünüzü tetikler. İşte yaratma kabiliyetiniz  olgunlaşmışsa, o zaman zirve sizindir. Tabi ki burada ikincil faktörde tecrübedir.

İyi bir tecrübe sahibi insan iyi bir roman yazarı kadar evrensel olabilir.

Bizlerde bir işe başlarken mutlaka çevremizde, kişilerden, bilge insanlardan varsa kurumlardan bilgiler alırız. Ve hemen işe başlarız. Yaptığınız iş bir hayvancılıksa hemen işe koyulursunuz. Hayvancılıkta en kolay iş ahır yapmak ve içine koyabilecek  hayvanbulmakt. Bu işin en kolay kısmıdır. Aslında iş burada başlar. Yani planlama. Planlama demek , sadece ahır yapmak ve hayvan koymak değildir. Planlama yaptığınız işin kaç yıl için yapılacağının hesabıdır. Planlama bakımını yaptığınız hayvanın yem ihtiyacının en az 3 yıl planlamasıdır. Planlama yapacağınız üretimin kalitesidir. Kalite iyi olmazsa üretimin pazarlanmasında sıkıntı doğurur. Planlama mevcut piyasadaki yem maliyetlerinden etkilenmemek için yapılan alınması gereken önlemlerdir. En önemli iş, şartlar ne olursa olsun, müşteri potansiyelinizin hiç azalmamasıdır. Bu da ürettiğiniz ürünün kalite belgesidir.  Üretim hane yani ahırınız sizin kalite standartlarınızın bir temsilidir. Ürettiğiniz ürünün ne şekilde ne şartlarda ürettiğiniz sizin markanızın değeridir. Yani hayvan bakım şartlarınızın, sağlığı, temizliği, hijyeni, hayvanlarınızın mutluluğu, sizin kalite ve Pazar koşullarınızı belirleyen en önemli reklam kaynağınızdır.

Bu konulardaki, bilginiz, beceriniz, yaptığınız uygulamalarınız, okumalarınız, araştırmalarınız, direkt müşteri memnuniyetinizdir. Bu da sizin binlerce bu işi yapanlar arasında zirvede kalmanızı sağlayacak birincil faktördür. Kuralı ve prensibi olmayan işletmeler, her zaman sıkıntılı bir süreç yaşayabilir.

Bu konularla ilgili ilerleyen günlerdeki yazılarımda çok daha geniş ve kapsamlı bilgiler paylaşacağım.

Sonuç: Zirve=İnsan=Süreklilik(başarı)

ETİKETLER:
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.